liposuction - yağ aldırma ameliyatı

Yağ Aldırma Ameliyatı (Liposuction) Hakkında

26 Ekim 2013

Liposuction (vakumla yağ aldırma ameliyatı) uzun zamandır tüm dünyada en sık yapılan estetik cerrahi girişimidir ve yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahiptir.

İlk liposuction uygulamaları çok çarpıcı bir şekilde dünya gündemine geldiğinde uygulamanın hızla yaygınlaşacağı belli olmuştu. Hareketsiz yaşama, yüksek kalorili beslenme, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artan obezite sorunu ile birlikte liposuction yani “yağ aldırma operasyonu” yaygınlaştı, gelişti.

Son yıllarda liposuction alanında da yenilikler oldu. Özellikle teknolojideki gelişmelerle, liposuction ilk başladığı yıllara kıyasla çok farklı biçimde uygulanıyor. Bu da, uygulamanın yapılabileceği bölgelerin artmasına yol açtı. Sırt, kol, ayak bileği gibi daha önce pek uygulama yapılmayan bölgelere de girilmeye başlandı.

Öncelikle, uygulama yapılacak bölgeye verilecek sıvı miktarı ve özellikleri netleşti. Sıvı verilmesini takiben, yağ dokusunun kolay parçalanmasını sağlayan laser, ultrason ve radyofrekans enerjileri uygulanmaya başlandı. Bunlar daha kolay, kanamaya yol açmadan, daha hızlı iyileşme sağlayan uygulamalara fırsat verdi.

Vakum yağ aldırma operasyonu konusunda bir diğer gelişme, kanül çapları ve biçimlerinde yaşandı. Bilindiği gibi, vakumla yağ alma işleminde, yağı dışarı çekmek için değişik çap ve biçimde metal tüpler kullanılıyor. Bu tüpler zaman içinde çok geliştirildi. Uygulama bölgesine uygun metal tüpler üretildi.

Bu gelişmelerle liposuction en yaygın estetik girişim özelliğini koruyor ve toplumda aşırı kilo ve yağlanma sorunları devam ettiği sürece de bu özelliğini korumaya devam edecek gibi görünüyor.