yag-alma-liposuction-sonrasi-spor

Yağ Alma (Liposuction) Ameliyatı Sonrası Spor Yapmak

09 Kasım 2013

Liposuction ameliyatı küçük alanlarda uygulanmışsa, işlemin ertesi günü bile günlük yaşama dönülebilir. Burada, 3-4 bölge gibi geniş alanları içeren uygulamaları ele alacağız. Yağ alma ameliyatı sonrası, genellikle ilk 2 gün şişlik ve hassasiyetin en yoğun olduğu dönemlerdir. 3. gün rahatlama başlar, ödem azalır, hareketler kolaylaşır.

Genellikle, işlemden bir hafta sonra uzun yürüyüşler yapılabilir. Tempolu, uzun yürüyüşlerin ödemin, şişliğin azalmasına da katkısı vardır. Kan dolaşımı hızlanır, yürüyüş sırasında oluşan kas hareketleri, ameliyat bölgesinde birikmiş sıvının pompalanarak atılmasına yardımcı olur.

Yürüyüş, oldukça kontrollü, zorlayıcı olmayan, kalp damar sistemi için çok yararlı bir egzersiz şeklidir. Yağ alma (liposuction) işlemi sonrası yürüyüş herhangi bir risk içermeden önerilir. Ancak, kas hareketlerini zorlayan egzersizler için aceleci olmamak gerekir.

Birçok estetik ameliyatta olduğu gibi işlemdem sonra 6 hafta kadar hamam, sauna ve buhar banyoları gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durmak gerekir. Spor sonrası, işlem yapılan bölgelere masaj uygulanması, bölgedeki ödemin azalmasına yardımcı olur.