boyun-estetigi

Boyun Estetiğinde Kullanılan Yöntemler

02 Ocak 2014

Boyun estetiği çok geniş kapsamlı bir alandır. Çene altı yağlanmasından, boyundaki deride sarkma ve gevşemelere, mimiklerle oluşan kas bantlarına kadar birçok sorunu içine alır. Doğal olarak, birbirinden bu kadar farklı sorunların çözümü de aynı olamaz, birçok farklı tekniği içinde barındırır.

En sık karşılaşılan sorunlardan biri, gençlerde bile görülebilen çene altı yağ birikimidir. Çözümü de liposuction’dır. Deride, hafif bir gevşeme varsa laser lipo ile sıkılaşma sağlanabilir. Yağlanmaya, belirgin bir deri gevşekliği eşlik ediyorsa boyun germe işlemi ile kombine edilmesi gerekir. Bu daha kapsamlı bir işlemdir, tek başına yağ alma işlemi lokal anestezi altında yapılabilirken boyun germe işlemi çoğu zaman genel anestezi gerektirir.

Boyun çene açısının yetersiz olmasına, boyuna ait sorunlar kadar bazen çene ucunun yetersizliği de katkıda bulunur. Bu durumda, boyuna yapılacak işlemlerin yanısıra çene ucuna yağ enjeksiyonları veya çene ucu protezleri ilave edilerek çene-boyun açısı keskinleştirilebilir.

Boyunda kas bantları, özellikle bazı mimiklerde, öfke anlarında belirgin hatlar oluşturabilir. Bunlar, platisma denilen boyun kasına yapılacak cerrahi işlemlerle düzeltilebileceği gibi botox tedavisi ile geçici olarak da kırılabilirler. Tercih kişinin beklentileri ve bir estetik cerrahi girişime hazır olup olmamasına göre belirlenir.