kepce-kulak-ameliyati

Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

28 Ocak 2014

Kepçe kulak nedir, nasıl anlaşılır?

Kulak kepçesinin kafa tabanından 2 cm’den daha açık olması ve kulak sayvanının dış kıvrımına paralel olan ve kulağın içinde seyreden 2. kulak kıvrımının oluşmaması durumuna kepçe kulak denir.

Kimler kepçe kulak ameliyatı olmalı?

Kepçe kulak doğumsal bir anomalidir. Doğumu izleyen erken günlerde fark edilirse bazı kalıplar uygulanarak tedavi edilebilir. Eğer fark edilmezse kalıcı hale gelir. Kulak, gelişimini genellikle 6 yaş civarında tamamlar. Okul öncesi döneme denk gelen bu yaşlarda estetik tedavinin yapılması esastır ve amaç çocuğun en çok alay konusu olabileceği okul döneminden önce psikolojik bir travmaya maruz kalmamasını sağlamaktır.

Kepçe kulak nasıl ameliyat edilir?

Cerrahi olarak çok sayıda teknik vardır, bunların arasında daha hızlı iyileşme sağlayan, daha emniyetli olan teknikler daha yaygın uygulanır. Çocukluk çağında, genel anestezi tercih edilirken, ileri yaşlara kadar ameliyat olmamış kişilerde lokal anestezi tercih edilebilir.

Ana hatları ile muayene yapıldıktan sonra eğer kulak kepçesi kafa tabanından çok açıksa kulağın çukur bölümü dikişlerle kafa tabanına yaklaştırılabilir.

Kulak sayvanında 2. kıvrım oluşmamışsa bunun şekillendirilmesi için kıkırdak törpü ve dikişlerle kıvrımlı hale getirilebilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası

İşlemden sonra 4 gün süreyle başı saran bir sargı uygulanır ve 6 hafta kadar travmalardan uzak durmak gerekir.