cene-kaymasi-estetik-ameliyat

Çenede Kayma İçin Estetik Ameliyat

21 Mart 2014

Çenede kayma tabiri 2 ayrı konu için kullanılır. İlki, alt ve üst çenede yerleşmiş dişlerin kapanımında tam ve sağlıklı bir kapanma olmamasına bağlı kaymalardır. Bunların tedavisinde erken yaşlarda dişlerin yönü ve açısını düzelten ortodontik tedaviler uygulanır. İkinci olarak ise ilerlemiş durumlarda ve ileri yaşlarda diş kapanımındaki kusurlar ancak çene kemiklerinde yapılacak cerrahi işlemlerle giderilebilir.

Yüz estetiği çerçevesinde, çenede kayma tabiri, diş kapanımında bir kusur olmadığı halde, yüze şekil veren çene kemiği konturlarında asimetri ve eğriliklerin olması durumudur. Bu durumda diş kapanımını değiştirmeden çene ucu veya kenarlarında bazı işlemler yapmak mümkündür.

Bu uygulamalardan bazıları, özel olarak üretilmiş bazı protezlerin çene ucu veya çene köşelerine yerleştirilmesidir. Protez uygulamaları dışında, kemikte kesme ve yeniden tespit yaparak şekil değiştirilebilir.

Bu çene estetiği işlemleri için 3 boyutlu tomografilerden yararlanılır. Model çalışmaları ile yapılacak plastik cerrahi işlemlerinin çene yapısında nasıl değişikliklere yol açacağına bakılır ve bu bilgiler cerrahi uygulamalara yansıtılır.