estetik-ameliyatindan-memnun-olmayanlar

Estetik Ameliyatından Memnun Olmayanlar Ne Yapmalı?

06 Haziran 2014

Bazılarımız doğumsal anomaliler ile doğarız, bazen de hayat yolculuğumuzda geçirdiğimiz kazalar, şansızlıklar, hastalıklar ya da yaşam biçimimizdeki bazı olumsuzluklar vücudumuzu görünür şekilde veya içten deforme eder.

Bunları daha iyi hale getirmek için uğraşırız, bu sorunları azaltmaya, giderebiliyorsak gidermeye çalışırız.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, gerek estetik gerekse rekonstrüktif alanda bu konuda bize yardımcı olan bir uzmanlık alanıdır. Ancak, bazen ne kadar iyi planlansa da ve ne kadar ustalıkla gerçekleştirilse de bazı ameliyatlarda istenen sonuçlar sağlanamayabilir veya elde edilen iyi bir sonuç zaman içinde değişebilir.

Bunların oranlarını işlemden önce sorgulamakta yarar vardır. Örneğin, burun estetiği sonrası 1. yılda revizyon denilen yeniden küçük de olsa bir müdahale gereksinimi %5-10 arasında değişir. Bu oran cerrahtan cerraha değişebileceği gibi kişinin işlem öncesindeki muayenesinde özel bir olumsuzluk varsa artabilir de.

İlgili konu: Meme Estetiği Ameliyatında Doktor Seçimi

Peki ameliyatı oldunuz, gerekli iyileşme sürecini geçirdiniz ve sonuç istediğiniz gibi olmadı. Bu durumda, ne yapmalısınız?

Öncelikle paniğe kapılmamalı, ilk iş olarak işlemi yapan cerrahınızla durumu değerlendirmelisiniz. Eğer sorunun farkında ve size olası neden ve çözüm yolları ile ilgili net bir cevap verebiliyorsa önerilerini dinlemeniz en iyi yol olacaktır. Görüşmeniz tatmin edici olmadı ve aklınızda cevaplandıramadığınız sorular varsa ikinci bir görüş (konsültasyon) düşünebilirsiniz. Bu konuda, görüş alacağınız kişiyi kendiniz araştırıp bulabileceğiniz gibi, size ameliyat eden hekimden de bir yardım isteyebilirsiniz. Ancak bundan sonra yol haritanızı sağlıklı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Dünyada varolan tüm iş ve ürünlerde olduğu gibi sağlık alanında üretilen ve yapılan işlerde de komplikasyon, istenmeyen sonuç olarak adlandırdığımız olumsuzluklar karşınıza çıkabilir. Bunların oranları karşılaşma olasılığı önceki deneyimlerden bilinir. Bunları mutlaka yaptıracağınız işleme karar vermeden araştırınız.