estetik-facialardan-kacinmak

Estetik Facialardan Kaçınmak İçin Ne Yapmalı?

11 Temmuz 2014

İnternet ve gazetelerde, estetik işlemler yüzünden oluşmuş facia diye nitelenebilecek sonuçlara rastlamak mümkündür. Hele bunların peşpeşe sıralanması durumunda, neredeyse estestik işlemlerle ilgili kuşku duyacak bir noktaya geliriz. Gelin, birlikte bu durumu inceleyelim.

Estetik faciası noktasına gelinmesinde öncelikli konu, bu ameliyatlar konusunda yeterli eğitim ve birikimi olmamasına ragmen bu işlemleri yapmaya kalkan kişilerin varlığıdır. Bunların bir kısmı, Plastik Cerrah değillerdir ve kendilerini estetikçi, kozmetik uzmanı vs gibi isimlerle tanıtırlar. Yaptıkları işlemler ve karşılaşabilecekleri sorunlarla ilgili hiçbir hazırlıkları yoktur ve çok tehlikelidirler. Karşılaştıkları sorunları genellikle küçümserler.

İlgili konu: Estetik Ameliyatından Memnun Olmayanlar Ne Yapmalı?

Estetik facialarında bir diğer sorumlu, uygulamaları yaptıranlardır. Bazen vücudun dismorfik sorunları vardır, bazen de genel eğilimleri abartarak uygularlar. Onları uyaran ve yapılacak işlemlerin sakıncalarını anlatan bir hekim bile olsa dikkate almayabilir ve kendi bildikleri ve inandıkları doğrultusunda yol alabilirler.

Estetik işlemler, profesyonel bir alandır ve profesyonellerce uygulanmalıdır. Bu konuda, en azından görüşme yaptığınız ve işlemi yaptıracağınız kişinin gerçekten Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olduğundan emin olmanız, ilgili konudaki deneyim ve birikimini sorgulamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.