estetik-ameliyat-sonrasi-spor

Estetik Ameliyat Sonrası Spor Yapabilir miyim?

30 Temmuz 2014

Estetik ameliyat sonrası iyileşme süreci içinde çeşitli kısıtlamalar vardır. Fiziksel aktivitelerin kısıtlanması önde gelen kısıtlamalardandır. Ameliyat bölgesinin hareketsiz kalması, darbeleren uzak kalması iyileşmenin hızlanmasına katkı sağlar. Ameliyat yaralarında bir sorunla karşılaşmamızı engeller. Bu kısıtlamalar, erken iyileşme süreci içindedir ve bir süre sonra fiziksel aktivitelere izin verilir.

Genellikle yapılan ameliyatın özelliğine göre, ilk başlanılabilecek fiziksel aktivite uzun yürüyüşler olur. Giderek arttırılan sürelerde yürüyüşler en güvenli egzersizlerdendir. Bisiklet kullanmak, tempolu koşular, fitness çalışmaları bunları izler. Darbe alınabilecek mücadele sporları, dövüş sporları ve ağırlık çalışmaları son sırada izin verilen aktivitelerdendir. Bunlara, tam olarak ne zaman başlayacağınızı doktorunuza sormanız gerekir.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Sonrası Geçmeyen Yara İzi

Liposuction işlemleri, ameliyattan sonra en hızlı şekilde spora izin verilen işlemken, meme ameliyatlarından sonra 3-4 hafta, karın ameliyatlarından sonra 6-8 hafta ağır sporlardan uzak kalmak gerekir.

Sporu takiben sauna ve buhar banyoları da genellikle 1 aya kadar kısıtlanır, bu konu da göz önünde tutulmalıdır.