liposuction-doktor-secimi

Liposuction Ameliyatında Doktor Seçimi: Hangi Doktor?

05 Ağustos 2014

Liposuction (vakumla yağ alma) geçtiğimiz 10 yıl içinde, estetik cerrahi alanında en sık uygulanan girişim olmuştur. Yüksek kalorili gıdalar ve hareketsiz yaşam, vücutta depolanan yağların artmasına yol açmış, bu konuda çözüm arayanlar için liposuction en etkili yöntem olmuştur.

Son yıllarda, klasik liposuction yerine, lazer ve vaser yardımıyla liposuction uygulamalarının ağırlık kazandığını görüyoruz. Bu iki teknik, aslında birbirine rakip değil, farklı konularda vakumla yağ alma işlemini geliştiren tekniklerdir. Örneğin, lazerin deri sıkılaşması konusundaki etkileri daha önde iken, vaser yöntemi daha geniş vücut alanlarına uygulamaya imkan verir. Lazerin ise, kullanılabilecek toplam enerji miktarının sınırlı olması nedeniyle, uygulanabileceği alanlar da sınırlıdır.

İlgili konu: Bacak İçin Yağ Aldırma Ameliyatı Yaptırmalı mıyım?

Uygulamayı yapacak cerrahın, tek bir tekniğin savunucusu olması yerine tüm tekniklere hakim olup hasta için en uygun tekniği seçmesi en doğru olanıdır.

Yaygın bir uygulama olması, liposuction konusunda reklam yapan, internette ön sırada görünmeye çalışan doktor sayısını artırmaktadır. Bu sitelerde, uygulamalar konusunda, gerçekçi olmayan iddialar da ortaya atılabilmektedir (karın germe gerekecek bir hastanın karnının sadece lazer lipo ile düzeltilebileceği gibi). Bu iddialara, şüpheyle yaklaşmak, uygulamanın sınırları konusunda gerçekçi bilgiler edinmek doğru bir yaklaşım olacaktır.

Liposuction, lazer veya vaser yöntemleriyle bile olsa, öncelikle hastanın iyi deri özelliklerine sahip olmasını gerektirir. Liposuctionda en önemli sorun, derinin gevşek olduğu durumlarda yapılan liposuctionun deride düzensizlik ve gevşekliğin artmasına yol açmasıdır. Mucizelere inanmak yerine doğru bilgiye ulaşmak sizi elde edebileceğiniz sonuçlara ulaştırır.