Liposuction türleri

Liposuction Türleri: Lazer, Vazer ve Klasik Arasındaki Farklar

22 Mart 2015

Vakumla yağ alma (liposuction) Dünya’da en sık uygulanan estetik cerrahi işlemidir.

Toplumda artan kilo sorunu ve buna bağlı oluşan vücut deformitelerinin giderilmesinde uzun yıllardır en etkili uygulama liposuction’dır.

İlgili konu: Liposuctionda Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Liposuction işleminde yağ alınacak alana sıvı enjekte edilir. Eğer bir süre beklenir ve daha sonra vakumla yağ alınırsa bu klasik liposuction olarak adlandırılır. Sıvı verildikten sonra bir enerji türünü kullanarak işlemi geliştirme çabaları giderek gelişmiştir. Bunları birlikte inceleyelim:

  • Lazer liposuction: Sıvı verilmesini takiben belli bir dalga boyunda lazer enerjisi kullanarak yağların alınmasını kolaylaştıran bir tekniktir; ayrıca vakumla yağ alındıktan sonra deriyi sıkılaştıran ayrı bir dalga boyu daha kullanılabilir. Çok geniş alanlara uygulanamaz, uygulanabilecek enerji miktarı sınırlıdır.
  • Vaser liposuction: Sıvı uygulanmasını takiben alana ultrason enerjisi uygulanır. Çok geniş alanlara uygulanabilmesi önemli bir avantajıdır. Yağı başarılı bir şekilde çözer. Deri sıkılaştırmada bir avantaj sağlamaz.
  • RF liposuction: Yeni geliştirilen bir tekniktir. Isı kontrolü sağlayarak yağın eritilmesi ve deri sıkılaştırma avantajları vardır.

Yüksek teknolojiden yararlanarak liposuction işlemleri geliştirilmiş ve daha iyi sonuçlar sağlanmıştır. Bu çabaların devam edeceğini ön görüyoruz.