doktor hasta ilişkisi

Estetik Ameliyat Öncesi Doğru Doktor Nasıl Seçilir?

09 Eylül 2015

Estetik ameliyat olma kararı alındıktan sonra cerrah seçiminde çok sayıda faktör devreye girer. Genellikle, kişinin çevresinde tanıdığı bir doktor varsa onunla görüşmeyi tercih eder. Yakınları arasında benzer bir işlem yapılmış birisi varsa ona danışır. Son yıllarda, cerrah seçiminde internet ve sosyal medya gibi alanların ağırlığı da artmaktadır.

Dünyanın her yerinde doktor seçiminde en geçerli yol “word of mouth” yani “kulaktan kulağa” olarak adlandırılan tanıdıkların tavsiyeleri ile doktor seçmektir. En güvenilir yöntem olarak bilinen tavsiye yöntemi kadar etkili bir diğer yol, ünlülerin tercih ettiği doktorların seçilmesidir. Genel görüş, ünlülerin doğru seçimler yapacağı, dolayısıyla bir ünlünün seçtiği cerrahın iyi bir cerrah olacağı yönündedir.

İlgili konu: Burun Estetiği Ameliyatında Hasta-Doktor Mahremiyeti

Gençler arasında, hemen hemen tüm alanlarda olduğu gibi doktor seçiminde de, internet ve sosyal medyanın gücü giderek artmaktadır. En basit şekliyle, tavsiye edilen doktor internetten araştırılırken, bazen forumlar, bazı listeler yoluyla gündemde olan doktor belirlenmeye çalışılır.

İnternet ve sosyal medya geniş bir inceleme imkanı sağlasa da, en çok manipüle edilebilen, yanlış veya abartılı bilginin çok ve rahatlıkla kullanılabildiği bir alandır. Ön sıralarda yer almak için tıp ve hizmet standardı ile ilgisi olmayan parametreler kullanılabilmekte ve sosyal medyada kişileri öne çıkartmak mümkün olabilmektedir.

Doktor seçimi, nihayetinde, doktorla hasta arasında bir iletişimi ve karşılıklı olarak sağlıklı ve pozitif bir etkileşimi gerektirir. Cerraha beklentileri iyi anlatmak ve sonrasında cerrahın yapacaklarını dikkatlice dinlemek doktorla görüşmenin temel unsurlarıdır. Gerekirse, ikinci bir konsultasyon planlanabilir.