yanik-tedavisi

Vücuttan Ben Aldırmak Kanser Yapar mı?

09 Eylül 2015

Benler ve benlere yapılacak cerrahi işlemler ile ilgili çok fazla yanlış bilgi mevcuttur. Benler genellikle, deri yüzeyinde yer alan, çoğu zaman selim renkli yapılardır. Genetik olarak bazı kişilerde daha fazla olabilir. Güneşe maruz kalma, yaşın ilerlemesi gibi nedenlerle artabilirler.

Benler genellikle, büyümüşlerse, renk değişikliğine uğramışlarsa, kenarlarında düzensizlik ve yer yer koyuluk oluşmuşsa tıbbi nedenlerle alınmaları gerekir. Bu değişimler olmasa bile bazen estetik kaygılar nedeniyle de ben aldırma istenebilir.

İlgili konu: Dövme Sildirme Nasıl Yapılır?

Cerrahi olarak alınan benler mutlaka patolojik incelemeye yollanır ve mikroskopik olarak tanı konulur. Bu işlemler sırasında, görünüşü normal olsa bile bazı benlerin kötü huylu veya geçiş döneminde olduğu saptanabilir. Patolojik sonuca göre cerrahi işlemin tekrarlanması ve dokunun daha geniş olarak çıkarılması gerekebilir.

Yapısında habis özellik olmayan hiçbir ben cerrahi işlem gördüğü için habis karakter kazanmaz. O nedenle, bir bene cerrahi işlem yapılmasının kansere yol açacağı iddia edilemez. Ancak, aslında kanser özellikleri taşıyan bir ben, cerrahi olarak üstelik yetersiz bir şekilde çıkarılırsa, doku patolojiye yollanmazsa ve dolayısıyla tanı konulamazsa, sonrasında bu habis ben (çoğu zaman melanoma) kontrolsüz bir şekilde çoğalırsa ciddi bir sorun yaratabilir. Sanırım, verdiğim bu örnektekine uygun olgular, halk arasında “bene cerrahi işlem uygulanırsa kötü olur, kansere yol açar “ görüşünün artmasına yol açmıştır.

Benler cerrahi olarak rahatlıkla çıkarılabilirler. Benlerin %90’ı selimdir ve alınmaları ile tedavi tamamlanmış olur. Alınan ben patolojiye yollanmalı, tanı habis ise ona uygun, daha geniş cerrahi veya ilave tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Hiçbir selim ben, cerrahi uygulandığı için habis olmaz.