meme-buyutme-ameliyati-silikon

Meme Ameliyatından Sonra Morluk Olur mu, Ne Zaman Geçer?

17 Eylül 2015

Bir estetik ameliyattan sonra ameliyat alanında morluk olması genellikle iki şeye bağlıdır. İlki ameliyat alanında az veya çok kanama olması ve bunun yarattığı morluk, ikincisi de ameliyat sırasında oluşan travmanın yarattığı morluk.

Morluk belirli bir alandaysa ve altında bir sertlik yoksa genellikle önemsizdir ve birkaç gün içinde azalarak düzelecektir. Eğer morluk giderek artıyorsa ve altında bir sertlik eşlik ediyorsa o bölgeye bir kanama eşlik etmektedir. Sınırlı ise takip edilebilir, soğuk uygulamaları ve istirahat önerilir. Giderek azalırsa bu şekilde izlenebilir. Dolaşımı bozacak kadar ileriyse ameliyatla açılması, kanamanın boşaltılması gerekebilir.

İlgili konu: Meme Ameliyatı Sonrası Oluşan Ödem Nasıl Giderilir?

Meme ameliyatlarında kanama kontrolü titizlikle yapılır ve genellikle dren uygulanır. Dren bir kanamayı engellemese bile alanda biriken kanı dışarı alır ve kanama konusunda cerrahı uyarabilir. İyi kanama kontrolü ve dren kullanılması ameliyat alanında morluk gelişmesi olasılığını azaltır ve daha hızlı ve temiz bir iyileşme sağlar.

Dren alınması sonrası ya da kesi alanlarına yakın bir morluk olması, meme ameliyatlarından sonra beklenebilir. Ancak, morlukta artış ve genişleme farkedilirse doktorunuza haber vermek gerekir. Yakın takip ve gerekirse erken girişim ile önemli bir sorun olmadan tedaviniz tamamlanabilir.