Açık teknik burun ameliyatı

Açık Teknik Burun Estetik Ameliyatı Nedir?

19 Ekim 2015

Açık teknik ile burun ameliyatı, burun ucu ve burun sırtının daha iyi görünmesine yardımcı olan bir burun ameliyatı yaklaşımıdır. Tüm burun ameliyatlarında burun içinde bazı kesiler yapılır. Açık teknikte ayrıca burnun orta direğindeki deriye 3 mmlik bir kesi daha ilave edilir. Bu kesi kıkırdakların kendi konumları korunarak görülebilmelerine ve yapılan işlemin birebir etkisinin görülmesine imkan sağlar.

Kapalı teknikte ise sadece burun içinden kesi yapılır, kıkırdaklar burun deliklerinden doğurtularak dışarı alınır ve üzerlerinde çalışılarak geriye iade edilir. Kıkırdaklar doğurtulduğunda artık orijinal konumlarında değillerdir ve yapılan işlemlerin etkileri de tahminidir. Kıkırdaklar işlemden sonra yerine iade edildiğinde istenen sonuç sağlanamamışsa işlem tekrarlanır. Bu nedenle kapalı ameliyatların bir kısmı daha uzun sürebilir, bu da ameliyat alanında ödem ve şişliğin artmasına yol açar.

İlgili konu: Burun Estetik Ameliyatı Öncesi Sorulan Sorular

Açık teknik; burun ucu ve sırtının asimetrik olduğu durumlarda, kıkırdak yapılarına destek yamaları uygulanacaksa önemli avantajlar sağlar. Kıkırdaklara görerek ve net işlemler yapılabilir ve ameliyat sırasında değerlendirilebilir.

Açık teknikle yapılan ameliyatlarda iyileşmenin daha geç olduğu veya daha çok şişlik olduğuna dair yorumlar bilimsellikten uzak, hiçbir kanıta dayanmayan safsatalardır.