kas-arasi-dolgu-botox

Kaş Arası Dolgu/Botox Tedavisi Ne Kadar Zaman Sonra Tekrarlanmalı?

10 Kasım 2015

Kaş arasındaki çizgilere botox ve dolgu tedavisi ayrı ayrı veya bir arada oldukça etkilidir. Botox, özellikle dinamik çizgiler dediğimiz ve kaşları çatınca oluşan derin çizgilerin oluşumunu engellerken, normal duruşta mimik yapmadan da belirgin olan çizgilerin kamufle edilmesi ve doldurulmasında dolgular tercih edilir.

Yerleşmiş ve belirgin çizgiler varsa botox ve dolgu tedavileri birlikte ele alınır. Botox kas gücünü azaltır, dolgu ise yerleşik çizgiyi siler. Bu durumda sorulabilecek 2 soru önemlidir.

1. Hem botox hem dolgu yapılacaksa bu nasıl planlanır?

Ayrı ayrı yapılacaksa önce botox yapılır, birkaç hafta beklenir ve çizgilerin ne kadar kırıldığına bakılır. Kalan çizgiler için dolgu uygulaması yapılır. Uygulama aynı anda yapılacaksa, sigara içen yani doku dolaşımı bozuk kişilerde dikkatli olmalıdır. Bu bölgedeki damarların tıkanması veya daralması, kaş arasında yara ve doku kaybına yol açabilir. Böyle bir bulguyla karşılaşıldığında dolgunun alandan uzaklaştırılması için enzim enjekte edilmelidir.

İlgili konu: Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer, Tekrar Ne Zaman Yapılmalı?

2. Bu uygulamaların hangi aralıklarla uygulanmalıdır?

Botox için önerilen uygulama aralığı 6 ayda birdir. Dolgu ise daha uzun etkilidir. Yılda 1 dolgu uygulaması gerekebilir. Bazı kişilerde dolgu çok daha uzun süreler etkisini sürdürebilir. Bu bölgede en çok tercih edilen dolgular HA dolgularıdır.

Genellikle 10-12 ay etkin oldukları düşünülse de tekrarlanması çizgi oluşmaya başlandığında gerçekleştirilir. Bu süre bazen 2 yılı bile bulabilir.