burun ameliyatı sonrası masaj

Burun Ameliyatı Sonrası Ödem İçin Nasıl Masaj Yapılmalı?

18 Kasım 2015

Burun ameliyatında ne kadar dikkatli bir teknik kullanılsa da ameliyat sonrasında az veya çok bir ödem gelişir. Bu ödem zaman içinde giderek azalan bir ödemdir ve burun ameliyatlarından sonra masajın yeri çok tartışmalıdır.

Ödemin fazla olduğu ve yavaş iyileştiği düşünülüyorsa, masajdan yararlanılabilir. Özellikle burnun üst bölümündeki kemik alanda masaj, ödemin azalmasına yardımcı olabilir. Yanaktan burun köküne doğru, yumuşatıcı bir kremle yapılan masaj bu alanda biriken lenf sıvısının dağılmasına yardımcı olur. Burun estetiği sonrası masaj günde 2-3 kez, birkaç dakikayı geçmeyecek şekilde uygulanırsa daha yararlıdır. Agresif masajlar şişliğin artmasına yol açabilir ve önerilmez.

İlgili konu: Burun Ameliyatı ile Nefes Alma Zorluğu Giderilir mi?

Masaj burun ucunda pek işe yaramaz ve bu bölgenin şekillenmesine bir katkısı yoktur. Masajın yararlı olduğu bir diğer alan, eğri burunlarda kas ve yumuşak doku çekintilerini kontrol etmek içindir. Uzun yıllar eğri burun ile yaşamış kişilerde, eğri tarafta kaslarda kısalık söz konusu olabilir ve masaj ameliyattan sonra şeklin korunmasına yardımcı olabilir.