çene altı yağlanması

Thermage Estetik Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

06 Aralık 2015

İsmail Kuran ile yapılan bu röportaj Habertürk gazetesinde yayınlanmıştır.

• 35 yaş sonrası kadınlar günümüz estetik teknolojisi ile ameliyatsız gerçekleşen hangi tür uygulamalardan yardım alıyor?

Günümüzde, özellikle kadınlar daha güzel, genç ve dinamik görünebilmek için ameliyatsız tekniklere büyük ilgi göstermektedirler. Dolgu ve toksinler dışında gelişen teknolojiler arasında en çok dikkati çeken uygulamardan biri Thermage ‘dır. Fraksiyone laser , kök hücreden zenginleştirilmiş enjeksiyonlarda ameliyatsız uygulamalara eklenebilecek tekniklerdir.

• Bu uygulamalar ameliyatın yerini tutuyor mu?

Ameliyatların genel olarak etkinliği daha belirgin olmakla birlikte, iyileşme süreleri, iş günü kayıpları, oluşan şişlik ve morluk gibi nedenlerle hastalar tarafından tercih edilme sıklıkları daha azdır. Ameliyatsız teknikler arasında dolgu ve toksin uygulamaları hemen etkilidir . Yüksek teknolojili cihazlar ve ve özellikle thermage yüksek etkinliğinin yanısıra gündelik hayatı olumsuz etkilemeyen bir teknikler olması nedeniyle kolaylıkla tercih edilmektedir. Fraksiyone lazerler ise 3-4 gün kadar yüzde kızarıklık, soyulmaya yol açabilirler.

• Ameliyata karşı olan ve cerrahiden korkan kadınlar yüz ve vücutlarının hangi bölgelerinde bu cihazlar sayesinde yüz güldüren sonuçlar alıyorlar?

Thermage yüzde özellikle alt yüz ve üst boyun bölgesinde oldukça etkilidir. Çene hattını keskinleştirir. Kırışıklıkları azaltır. Üst göz kapağında da etkinliği vardır. Vücutta, kol ve üst bacak içinde derinin toparlanmasına, karında sıkılaşmaya, kalça ve bacaklarda selülitin bir ölçüde iyileştirilmesine yardımcı olur.

Fraksiyone lazer ise deri yüzeyinin yenilenmesi ve ince kırışıklıkların azaltılmasında etkilidir. Bu nedenle, yüz ve dekolte bölgesinde yaygın bir şekilde kullanılır.

• Bu tür teknolojilerin son yıllardaki kullanım oranları ile bilimsel istatistikler var mı?

Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneğinin istatistiklerine göre son yıllarda ameliyatsız yöntemlerin uygulanmasındaki artış hızı ameliyatlı yöntemlere göre 8-9 kat daha fazladır. Bunda bu tekniklerin etkinliğinin kanıtlanmış olması ve iyileşme süreçlerinin hızlı oluşunun büyük payı vardır.

• Bu cihazlar içinde en etkililerinden olduğu belirten “Thermaperfect” nedir? Nasıl bir prensiple çalışır?

Radiofrekans teknolojisi ile çalışan thermaperfect, güvenlik parametreleri yüksek tutulmuş, istenilen derinlikte derinin bağ dokusunu veya daha derin dokuları RF ile ısıtarak etki eder. Kollajen ve elastin liflerinin boylarını kısaltarak germe etkisinin yanısra yeni kollajen oluşumunu da tetikler.

• Uygulama özellikle hangi yaş gruplarına önerilir?

35 yaşından sonra deride gevşeme ve sarkma şeklinde başlayan gelişmeleri erken dönemde geriletmek için bu teknolojiler kullanılabilir. Yaşlanma süreci genetik, çevresel faktörler, yaşam alışkanlıkları ve beslenme ile çok ilintilidir. Bu nedenle kesin bir yaş belirtilmeden kişinin muayene edilmesi ile karar vermek daha doğru olacaktır.

• Uygulamanın yüz ve vücutta en etkili olduğu bölgeler nerelerdir? (Maddeler halinde yazınız lütfen. Kutu olacak.)

Thermage yüzde özellikle alt yüz ve üst boyun bölgesinde oldukça etkilidir. Çene hattını keskinleştirir. Üst göz kapağında da etkinliği vardır. Vücutta, kol ve üst bacak içinde derinin toparlanmasına, karında sıkılaşmaya, kalça ve bacaklarda selülitin bir ölçüde iyileştirilmesine yardımcı olur.

• Uygulamanın önerilmediği kişiler kimlerdir?

İleri derecede sarkma , gevşemesi olan yaşlı yüzlerde bu uygulama tek başına yeterli olamaz. Bu olgularda cerrahiyi tercih etmek, hasta kabul etmiyorsa sınırlı katkı sağlayacağını belirterek ve dolgu toksin uygulamaları ile birleştirerek uygulamak doğru olur. Kalp pili olanlar, o sırada aktif kemoterapi, radyoterapi gibi kanser tedavisi görenlere bu teknik uygulanmaz.

• Uygulama öncesi adımlar nelerdir?

Şikayetlerinizi ve beklentilerinizi doktorla paylaşmanız, varsa tıbbi sorunlar ve kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirmeniz gerekir. İşlemi ve süreci dinledikten sonra uygulama örneklerini ve sonuçlarını da görmek isteyebilirsiniz. İşlwmi yaptırmaya karar verdiğinizde özel bir hazırlık dönemi yoktur ve işlem ofis şartlarında gerçekleştirilir.

• Uygulamanın adımları nelerdir?

1. Rahat bir kıyafetle ve üzerinizde metal eşya bulunmadan uygulamaya gidiniz.
2. Genel bir temizlik yapıldıktan sonra uygulama bölgesi özel bir marker ile işaretlenir.
3. Cihazın bağlantıları yapılarak ve uygulama bölgesine jel sürülerek işleme başlanır.
4. Bölgesine göre işlem yaklaşık 1 saat surer. Geniş alanlarda bu süre uzayabilir.
5. İşlem sırasında uygulayıcı size hissettiğiniz ısı konusunda sorular soracaktır, bu uygulamanın etkinliği için doğru ayarların yapılmasını sağlar.
6. İşlem sonrası uygulama bölgesi temizlenir ve günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

• Uygulama sırasında acı, ağrı ve morarma ile karşılaşılır mı?

Uygulama sırasında , uygulandığı bölgede bir ısı ve hafif batma hissi beklenir ve bunu şiddetine göre ayarları yapılır. Morarma beklenmez, dayanılmaz bir acı olmamalıdır. Şiddetli bir ağrı hissedilirse uygulayıcıya söylenir ve RF şidddeti düşürülür.

• İşlemin ortalama süresi nedir ve etkisi ne kadar sürer?

Yüzde uygulama yaklaşık 1 saat surer. Vücut uygulamalarında bu süre , uygulanan bölgenin genişliğine göre uzayabilir.

• Günlük yaşama dönüş için belli bir zaman geçmesi gerekir mi?

İşlem biter bitmez günlük hayata , hatta işe bile dönülebilir. İşlem sırasında duyulan ısı ve batma hissi, işlem biter bitmez sona erer.

• Uygulama bir kereye mahsus mu yapılır yoksa tekrarına ihtiyaç var mıdır?

Uygulamanın üstünlüğü tek seanslı olmasıdır ve kısa aralıklarla tekrarı gerekmez. Etkinliği 2 yıl kadar surer. Bunu takiben tekrarlanarak azalan etki güçlendirilebilir.

• Etkisi ne kadarlık sürede ortaya çıkar?

Genellikle etkisi 2 hafta sonra kollajen değişiklikleri ile başlar, 3-4 ay içinde maksimum düzeye ulaşır. Ancak uygulama biter bitmez bazı hastalarda belirgin bir düzelme, deride tok ve gergin bir his olabilmektedir.

• En etkili olduğu bölge hangisidir?

Benim uygulamalarım arasında Thermage’ın en etkili olduğu bölge alt yüz ve üst boyun bölgesidir.

• İşlemi hangi uzmanlık dalından doktorların yapması gerekir?

Türkiye’de mevcut yasalar medikal estetik uygulamalarını Estetik Plastik, Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları ve Dermatoloji Uzmanlarınca yapmasına izin vermektedir. Ancak, bu dallarda uzman olanların Thermage uygulama eğitimi almaları sağlıklı ve iyi sonuçlar alabilmeleri için gerekli önkoşuldur.