meme ameliyatı öncesi alkol ve sigara

Meme Büyütme ve Küçültme Ameliyatı Öncesi Alkol ve Sigara Kullanımı

28 Mart 2016

Sigaranın genel olarak yara iyileşmesine olumsuz etkilerini uzun zamandır biliyoruz. Ancak bu zarar daha çok uzun kesili ameliyatlar için geçerlidir. Örneğin, iri bir memenin küçültülmesinde uzun kesiler kullanılacağından çok sigara içenlerde yara sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Meme büyütme ameliyatlarına gelince, kesiler çoğu zaman kısa kesilerdir ve sigara içilip içilmemesi sonucu çok etkilemez.

Alkol kullanımı doğrudan ameliyatı değil anesteziyi daha çok ilgilendirir. Aşırı alkol kullananlarda anestezi için kullanılan ilaçlar karaciğerde daha kolay yıkılabilir ve anesteziyi zorlaştırabilir. Ameliyata yakın günlerde aşırı alkol tüketiminden kaçınmakta fayda vardır.

İlgili konu: Meme Büyütme Ameliyatlarında Memenin Şekli ve Boyutu

Sigara ve alkol tüketiminin zararlı etkileri çoğunlukla anlık etkiler olmaktan çok uzun vadeli etkilerdir. Genel sağlığa olumsuz etkilerini bildiğimiz alkol ve sigaranın tüketimini azaltmak, kontrollü hale getirmek hem genel sağlık açısından hem de yapılacak bir estetik girişimin iyileşme süreci açısından yararlı olacaktır.

Spesifik olarak baktığımızda, meme büyütme ameliyatında, eğer memeye dikleştirme amaçlı büyük kesiler yapılmamışsa sigara kullanımının büyük bir önemi olmadığı söylenebilir. Meme küçültme ameliyatında ise kesi uzun olacaksa, özellikle ameliyattan sonra, bir süre sigaranın azaltılması veya içilmemesi yara iyileşmesine katkı sağlar.

Alkol kullanımı için meme büyütme veya küçültme ameliyatını ayırmadan, ameliyat veya iyileşme açısından bir önemi olmasa da anestezi güvenliği açısından ameliyata yakın günlerde, karaciğeri zorlayacak ölçüde aşırı alkol tüketmekten kaçınmak gerektiği söylenebilir.