kalın burun derisi estetik ameliyatı

İdeal Burun Estetiği Nedir?

19 Haziran 2016

“İdeal burun” nedir sorusunu cevaplandırmak kolay değildir. Yaşanılan yer, kültür ve geleneksel anlayışa göre değişkenlik gösterebilen güzellik kavramını bazı oranlar ve ölçülerle tanımlama çabası tarih boyunca olmuştur. Ortaya bazı değerler ve oranların çıktığı ve bunların evrensel güzellik normlarını yansıttığını söyleyebiliriz. Buna rağmen, güzellik için tek bir kalıp veya tanımlamadan söz etmek mümkün değildir.

Aynı şekilde burun için de tek bir ideal burun şeklinden söz edilemez. Çevremizde ve medyada güzel burunlu olarak birçoğumuzun beğendiği burunlara baktığımızda ortak özellikler kadar birbirinden farklı anatomik yapılara da rastlayabiliriz. Burada, en temel nokta burnun tek başına ele alınamayacağı, yüzün ve vücudun oranları ile birlikte değerlendirilmesi gereken anatomik bir bütünlükten söz edilebileceğidir.

İlgili konu: Estetikli Ünlüler Gibi Olmaya Çalışmayın

Genel olarak ideal burun, alından ve çeneden ayrı konumlanan ve profilden yüzün 3 eşit parçasından ortasında yer alan, erkekte daha düz, kadında hafif kavisli, burun ucunda belirli bir açının olduğu, burun ucunun üçgen bir konfigürasyonla burun sırtı ile ilişkisini sürdürdüğü bir anatomi olarak tanımlanabilir. Yüzlerce ölçüm ve oranla burun tanımlanabilir, ancak bunlar genellikle gündelik pratikte pek uygulanmaz.

İdeal burunun nefes alıp vermede sorunsuz olması bir ön koşuldur. Bu nedenle, estetik açıdan kişi tercih etse bile nefes alıp vermeyi etkileyecek düzeyde aşırı küçültülmüş burunları plastik cerrahlar tercih etmezler.