burun ameliyatı sonrası

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatı

25 Temmuz 2016

Burun ucunun düşüklüğü, özellikle profil görüntüsünü olumsuz etkileyen bir sorundur. Burun ucunun ideal ölçülerde kaldırılması iyi planlanması gereken bir cerrahi işlemdir. Aşırı kaldırılması da düşük olması kadar önemli bir sorundur.

Burun ucunun dudak ve yüzle ilişkisi üzerine yapılmış çok sayıda ölçüm ve inceleme vardır. Erkek ve kadınlarda farklı açı ve oranlar söz konusudur. Yüzün dikey aksına kıyasla, ideal burun ucu erkeklerde 90 -95 derece, kadınlarda 95-105 derece civarındadır. Bu açılar kaba değerlerdir. Burun ucunun hem yandan hem de önden pozisyonunda, kırınım açısı, burun ucu genişliği gibi çok sayıda estetik görünümü belirleyen başka parametreler mevcuttur ve burun ucunun şekillendirilmesinde bu parametrelerin hepsi göz önünde bulundurulur.

İlgili konu: Estetikten Sonra Burun Ucu Düşer mi?

Burun ucunun kaldırılması, burun ucundaki kıkırdakların şekli ve yapısında yapılacak işlemlerle değiştirilir. Bazen burun ucunun kıkırdakları yapı, boyut ve direnç olarak gerekli değişimi sağlamak için yeterli olmayabilir. Bu durumda, burun içinden alınacak kıkırdak dokusunun destek amaçlı kullanılmasıyla burunun kaldırılması mümkün olabilir.

Burun ucunun kaldırılmasında aşırıya gidilmesi, karşıdan bakıldığında burun deliklerinin göründüğü, doğal olmayan bir sonuca yol açabilir. Bu nedenle, işlemin hem planlanması hem de gerçekleşmesinde detaylı bir çalışma yapmak gerekir.