estetik-ameliyat-sonrasi-yara-izi

Rekonstrüktif Cerrahi Nedir, Neleri Kapsar?

25 Eylül 2016

Rekonstrüktif cerrahi, plastik cerrahinin anasıdır. Plastik cerrahi eğitiminin temelidir. Kabaca onarım cerrahisi demektir. Dudak yarıklarının düzeltmesinden, yanık ve diğer kazalarla oluşan yaraların kapatılmasına, kanser nedeniyle alınan bir memenin yeniden yapılmasından, cinsiyet değişikliği ameliyatlarına kadar çok geniş bir alana yayılır. Bazen basit bir deri nakli girişimidir. Bazen mikrocerrahi ile bacaktan kemik alıp çeneyi yeniden oluşturmaktır.

İnce, iyi planlanmış, doku transferlerini içeren özel bir cerrahi alanıdır. Herkese gerekebilir, lüks değil, ihtiyaçtır. Bazen acildir, bazen hayat kurtarır, çoğu zaman yüz güldürür. Çoğu zaman ekip çalışması gerektirir. İçinde alternatif planlar barındırır.

İlgili konu: Plastik Cerrahi (Estetik Ameliyat) Nedir?

Yaratıcı bir alandır. Son yıllarda, tıpta bulunan birçok yeniliğin arkasında rekonstrüktif cerrahi vardır. Yüz ve kol, bacak nakilleri rekonstrüktif cerrahinin imkanları ile doğmuştur.

Zordur; öğrenilmesi, geliştirilmesi zaman alır. Yorucudur, bazen saatler sürer, günlerce takip gerektirir. Alın teridir, hastayla birlikte uzun bir yolculuktur. Tüm zahmetinin yanı sıra çok değerlidir. Üstün bir uğraşıdır. Başarı geldiğinde mutluluktur, doyumdur.

Tüm plastik cerrahların eğitimleri boyunca ve sonrasında rekonstrüktif cerrahi için harcadığı zaman, emek kutsaldır.