poland sendromu nedir

Poland Sendromu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

26 Eylül 2016

Doğuştan göğüs duvarında gelişim sorunu olan hastalarda Poland sendromu akla getirilmelidir. Erkek veya kadında görülebilir. Pektoral kas dediğimiz göğüste yer alan üçgen bir kas gelişmemiş olabilir. Bazen buna üstündeki dokularda yetersizlik, bazen de altındaki göğüs kafesinde, kemik ve kaburgalarda gelişim sorunları eşlik edebilir.

Bu hastaların görünüşünde, her iki göğüs duvarı arasında asimetri vardır. Giyim kuşamları etkilenebilir. Yazın ince kıyafetlerle zorlanabilirler. Çok büyük bölümünde sorun sadece görünüş ve estetik sorunudur. Göğüs kafesini, kaburgaları etkileyecek kadar ileri deformitelerde nefesle ilgili fonksiyonel sorunlar görülebilir.

İlgili konu: Meme Estetiği

Tedavi için genellikle yetişkin döneme gelmeleri beklenir. Cerrahi dışı bir tedavisi yoktur. Muayeneden sonra mevcut deformitelere göre ameliyat planı yapılır. Kas nakli, yağ enjeksiyonları, protez kullanımı gibi teknikler kombine edilerek düzeltim sağlanır. Göğüs kafesini deforme edecek düzeyde kaburga sorunları varsa kıkırdak ve kemiklerin konfigürasyonunu değiştirecek daha ağır işlemler gerekebilir.

Poland sendromu tedavisi genellikle tatmin edici ve başarılıdır. En sık kullanılan tekniklerden biri olan, sırt kasının göğüs bölgesine transferi, sırt kasının göğüs kasına benzerliği nedeniyle çok iyi sonuç verir. Sırtta oluşan iz, dikkat çekici değildir.