estetik-ameliyat-kararsizlik

Plastik Cerrahiden Kaynaklanan Komplikasyonlarla İlgili Hasta Şikayetleri

28 Eylül 2016

Kişilerin görünümlerinde iyileşme ve daha genç görünme konusunda son yıllarda artan bir ilgi olduğunu görüyoruz. İstatistikler, geçen yıl sadece Amerika Birleşik Devletlerinde 16 milyona yakın cerrahi ve küçük cerrahi uygulandığını göstermekte.
Ancak estetik amaçla yapılan ameliyat ve küçük işlemlerin görünen yüzü dışında, genellikle pek gündeme gelmeyen yönleri de var.

Aylarca iyileşmeyen yaralar, istenmeyen sonuçlar olabilir mi? Olursa neler yapılmalıdır? Bunlardan kaçınmak için nasıl bir yol izlenmelidir?

İlgili konu: Estetik Ameliyat Öncesi Doğru Doktor Nasıl Seçilir?

Aslında her cerrahi işlemde olduğu gibi Plastik Cerrahi girişimlerinde de düşük oranlarla da olsa istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Enfeksiyon, kanama, yara iyileşmesinde gecikmeler söz konusu olabilir. Önemli olan bu durumlarda hızlı ve etkin bir şekilde çözüm yollarını bulabilmek ve tedaviyi tamamlamaktır.

Bu konuda cerrahın görevi hastasını bilgilendirmek, komplikasyonları önlemeye çalışmak, bir komplikasyon oluşursa bunu hızlı bir şekilde tedavi etmek olmalıdır.

Plastik cerrahi işlemi yaptıracak kişilerin de yapması gereken, işlem yaptıracakları doktorları araştırmak, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olup olmadıklarından emin olmak, gerekirse belgelerini görmektir.