botox-ile-migren-tedavisi

Botoksun Son Yıllarda Kullanıldığı Alanlar

29 Eylül 2016

Botox, estetik işlemler için yaygın olarak kullanılan bir ilaç. Neredeyse, Plastik Cerrahinin seyrini değiştirdiğini söyleyebiliriz. Botox uygulamalarına başladığımızdan günümüze, alın bölgesindeki ameliyatlarımız çok azaldı. Kaş, kaş arası çizgiler, alın çizgileri ve göz kenarı ile etkinliği, bu bölgedeki cerrahi gereksinimini çok azalttı.

Botox toplumda yaygın olarak bilinen yönleri dışında da çok etkili bir ilaç aslında. En sık kullanıldığı alanlardan biri de; terleme tedavileri. Koltuk altı, el ve ayak terlemelerinde son derece etkili ve kullanımı giderek artmakta.

İlgili konu: Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer, Tekrar Ne Zaman Yapılmalı?

Bunlar dışında birçok nörolojik rahatsızlıkta da kullanmak mümkün. Tremor olarak adlandırılan titreme, yüz kasları ile ilgili felçler veya kas sorunlarında, kollarda, bacaklarda görülen bazı kas sertliklerinde ve sinirsel kaynaklı ağrılarda ve şüphesiz migrende kullanmak mümkün.

Estetik dışı uygulamalarda, uygulama dozları çok farklı ve olgudan olguya değişiyor.

Botoxun, son yılların en geniş uygulama alanı olan ve önemli bir ilaç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tıpta kullanıldığı branşların çokluğunu görünce bu konuda bir tereddüt kalmıyor.