yanak inceltme

2016 Etik Raporu: Para, Aşk ve Hastalar

04 Ocak 2017

Tıp alanında yaşanan değişimler doktorların etik anlayışlarını gözden geçirmelerine ve para, tutku ve hastaları açısından verecekleri kararları gözden geçirmelerine yol açıyor. 25 ayrı daldan 7500 doktor ile yapılan bir araştırmanın sonuçları 2016 Etik Raporu’nda yayınlandı. Sorular ve cevapları çok çarpıcı.

“Eğer finansal bir ceza alma ihtimaliniz varsa yapacağınız tedaviyi uygulamaktan kaçınır mısınız?”

Bu soruya %78 oranında “hayır” cevabı verilmiş. Doktorların büyük bölümü, hastanın gereksinimlerinin en önde geldiğini ve finansal ceza alma ihtimali olsa bile başka türlü davranamayacaklarını belirtmişler.

“Sigorta şirketi karşılamayacağı için tedavi planınızı değiştirir misiniz?”

Bu soruda ağırlık, hasta için en etkili tedaviye karar verilmesi olmakla birlikte bazı doktorlar, sigorta şirketinin karşılamayacağı tedaviyi önermekten kaçındıklarını, bazıları ise duruma göre davrandıklarını belirtmişlerdir.

“Bir ilaç firması tarafından ücretiniz ödenerek konferansa davet edilirseniz bu durum ilaç ve tedavi tercihlerinizi etkiler mi?”

Çoğunluk bu durumun ilaç tercihlerini etkilemeyeceğini belirtmiş. Ancak ilaç firmalarının bu yolla baskı yapabileceğini düşünenler de mevcut.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Öncesi Doğru Doktor Nasıl Seçilir?

Hastanın tedavisinin sigorta şirketi tarafından karşılanması için durumu abartacak bir rapor hazırlar mısınız?”

Buna verilen cevap çoğu zaman “hayır” olmakla birlikte genellikle hastanın durumunun daha çok anlaşılması için raporu limitlere kadar kullanma durumu da mevcut.

“Hastanızla romantik veya seksuel bir ilişki kurmanız kabul edilebilir mi?”

Bu soruya %80 oranda verilen cevap “hayır”. %20 civarında kişi, tedavi bittikten sonra 6 ay ile 1 yıl geçtiğinde bu konuda bir sorun olmadığını belirtiyor.

Birçok farklı ayrıntıyı sorgulayan bu rapor, yıllar içinde toplumda olduğu gibi doktorlar arasında da etik kodlarda değişiklikler olduğunu gösteriyor.