solunum zorluğu ameliyatları

Yeni Yıl ve Yılbaşı: İnsanların Değişim Aracı Olarak Anlamı

16 Ocak 2017

Yeni yıl-yılbaşı ve bunun insanların hayatındaki anlamı, gündemdeki tartışmalar gibi bir Hristiyanlık adeti olmaktan çok uzak, izleri Mısır Uygarlıkları, Romalılar ve Şaman geleneklerine kadar uzanabilen çok eski bir gelenektir.

Yeni yılın nasıl karşılandığı, nasıl eğlenildiğinden çok, günümüzde insanlar tarafından nasıl yeni kararlar almak ve bunları uygulayabilmek açısından önemli olduğuna odaklanmak istiyorum.

3000 erişkinde yapılan çalışmalar; yeni yılda en çok arzu edilen şeylerin, kilo vermek, daha fazla para kazanmak, spor yapmak, yeni iş bulmak ve daha sağlıklı beslenmek üzerinde yoğunlaştığını göstermektedir. Bu tip kararların alınmasında erkeklerle kadınlar arasında kadınlar lehine küçük bir fark görülmektedir.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Öncesi Doğru Doktor Nasıl Seçilir?

Yine bu ilginç çalışmada, hedeflenen değişiklikleri tek tek veya birkaçını bir arada yapmak konusunda farklılıklar ortaya konmuştur. Eski anlayış, beyin kapasitemiz ve gösterebileceğimiz efor açısından hedefleri tek tek gerçekleştirmeyi önerirken, son yıllardaki araştırmacılar özellikle birbiri ile ilintili iki hedefin bir arada gerçekleştirilebileceğini belirtmektedir. Örneğin; sağlıklı beslenme ve spor, sigarayı bırakmakla stres mücadelesi, ilişki ve iletişim gibi.

Yapılmak istenen konularda başarılı olmak için önerilen 4 konu; öncelikle bir eylem planı yapılması, zaman zaman kaçamaklar olsa da hedeflenen konuda kararlı bir duruş, alınan kararın çevredekilerle paylaşılması ile güçlendirilmesi ve alınan kararın gerçekleştirilebilecek, makul bir karar olması.

Ocak ayı, yeni yıl, yılbaşı; sadece bir tarihi değişim ve eğlence ile kutlanan bir aktivite değil, aynı zamanda hayatımızla ilgili kararlar aldığımız ve önemli değişimleri başlattığımız bir olgudur.