cene-asimetrisi-estetik-ameliyat

Çene Altının Şekillendirilmesinde Sodyum Deoksikolat Uygulaması

17 Ocak 2017

Çene ucu ve çene konturu, estetik profiling ayrılmaz bir parçasıdır. Çene altında yağlanma, çene konturunun bozulmasına yol açarak bu estetik profile olumsuz yönde etkileyebilir. Çene altındaki yağın liposuction ile alınması bu konuda altın standart olarak kabul edilse de, cerrahi bir uygulama olması nedeniyle herkes tarafından kabul görmez. Ayrıca, nadir de olsa komplikasyonlara, uzun iyileşme süreçlerine veya düzensizliklere yol açabilir.

Estetik alanında yüzün daha iyi görünmesi için inanılmaz gelişmeler olmasına karşın, çene altındaki yağın azaltılmasına yol açacak ameliyatsız yöntemler konusunda gelişmeler çok sınırlıdır. ATX-101, sentetik olarak elde edilmiş bir deoksikolik asit formula, üzerinde uzun süre çalışılarak enjeksiyon formunda üretilmiş, Kanada ve ABD’de çene altındaki yağın tedavisi için kabul edilmiştir.

İlgili konu: Gıdı Neden ve Ne Zaman Sarkar?

Çene altı yağ birikimlerinin tedavisinde, günümüzde hala cerrahi ve/veya liposuction en geçerli tedavi olsa da, Sodyum Deoksikolat ameliyatsız bir enjeksiyon yöntemi olarak giderek daha çok yerini bulmakta ve uygulanmaktadır. Yağ hücrelerinde parçalanma ve ölüme yol açan bu ajan yaklaşık 1 ay içinde sonuca ulaşmakta ve bu arada üstteki deriye bir zarar vermemektedir.

Bu uygulamanın kısa süre içinde Türkiye’de de uygulanması beklenmektedir.