meme-ameliyati-silikon

Memede Kapsül Oluşumuna Karşı Neler Yapılabilir?

20 Ocak 2017

Meme büyütme ameliyatlarından sonra nadir olarak karşılaşılan, ancak karşılaşıldığında hasta ve hekim için can sıkıcı olabilen bir durum kapsül kontraktürüdür.

Genelde, meme protezinin çevresinde vücut ince bir zar şeklinde örtü oluşturur. Bu örtü neredeyse bir tül gibi protezi çevreler, ancak hissedilmez ve protezin hareketini engellemez. Nedeni tam olarak anlaşılamamakla birlikte bazı durumlarda meme protezinin çevresinde oluşan kapsül daha kalın, sert, ağrıya yol açabilecek ve protezin hareketlerini sınırlayabilecek düzeyde olabilir. Bu noktada sorunlar başlar. Giysi üzerinden bile protezin yarattığı sertlik anlaşılır. Hasta spor yaparken veya günlük hayat sırasında zorlanabilir, ağrı duyabilir.

İlgili konu: Meme Ameliyatı Sonrasında Göğüs Silikonu Yumuşama Süresi

Hasta haklı olarak bu durumun nedenini sorgular. Yapılan çalışmalar, protezin yüzeyindeki yapının bazen yavaş gidişli enfeksiyonlar yapabileceğine odaklanmıştır. Ancak bu konu kesin değildir.

Kapsül kontraktürü oluştuğunda, protezin ve çevresindeki kapsülün kısmen veya tümüyle çıkarılması hedeflenir. Yeni protez uygulanır. Gerekirse, protezin yerleştirildiği cepte de değişiklikler gerekebilir.

Birinde kapsül kontraktürü gelişmesi, protezin değiştirilmesi durumunda genellikle sorunsuz iyileşir. Yeniden kapsül gelişiminin tekrarlayacağına ait bir kesin bulgu yoktur.