guneslenirken-deri-cilt-kanseri

Güneş Koruyucu Kremler Sorgulanıyor: Melanomu Önlüyorlar mı?

31 Ocak 2017

Güneş koruyucu kremlerin deri kanserlerine ve özellikle melanoma karşı koruyucu-önleyici olduğuna inanılır. Bu yaygın görüşe rağmen güneş koruyucu kremlerin etkinliği üzerine kanıtlanmış çalışmalar azdır.

Yapılan bir çalışmada, güneş koruyucu kremler kullanılan çocuklarda melanomun bir ön işareti olarak ben oluşumu sorgulanmıştır. Annelere, çocuklarında güneş koruyucu kremler kullanıp kullanmadıkları ve çocukluktan 15 yaşına gelinceye kadar ben sayılarındaki değişiklikler sorularak yapılan bu çalışmanın sonuçları ilginçtir. Bu çalışma, koruyucu krem kullanımı ile ben sayısı arasında bir ilişki ortaya koyamamıştır.

İlgili konu: Ben Aldırma İçin Estetik Ameliyat

Bu çalışma planlanması itibariyle mükemmel bir çalışma olmamakla birlikte takip uzunluğu açısından bilinen en uzun çalışmadır. Çalışmayı yönetenler, koruyucu kremlerin çok büyük bir etkisi olsa bu çalışmaya sonuçların yansıması gerektiğini öne sürmüşlerdir.

Buradan çıkarılacak sonuç; koruyucu kremlerin kullanılmaması değil, kullanılmalarına rağmen özellikle güneşin yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkmaktan kaçınmak olmalıdır.

Bu konu, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 76.000 kişinin melanom olduğu dikkate alındığında, hafife alınabilecek bir konu değildir. Güneş koruyucu kremler tek başına güneşin zararlı etkilerini önlemeye yetmemektedir.