kemikli burun estetik ameliyat

Deri Hastalıklarının Sıklığı Çağın Sorunu

07 Nisan 2017

Plastik cerrahinin en yoğun uğraştığı organ deridir. Vücudu kaplayan ve dış ortamla aramızdaki bariyer olan deri, dış etkilere açık, ruh sağlığımızdan bile etkilenen önemli bir yapıdır.

Son zamanlarda, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir çalışma, her dört Amerikalı’dan birinde deri hastalığı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun en önemli nedenlerinden birisi, toplumun giderek yaşlanmasıdır.

Şanslı olduğumuz alan, deri hastalıklarındaki bu artışa rağmen sorunların önemli bölümünün kanser dışı deri lezyonları ve büyümeler olmasıdır. Selim tümörler, nedbeler ve kistler deri sorunlarının %70’ini oluştururken, enfeksiyonlar %5, viral ve mantarlar %5 oranındadır.

İlgili konu: Güneşlenirken Cilt ve Deri Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapmalı?

18-44 yaş grubuna kıyasla 65 yaş ve üstündekilerde deri hastalıkları görülme oranı daha yüksektir. Asıl çarpıcı olan nokta ise önceki yıllara kıyasla yapılan istatistiklerin, deri hastalıklarında artışı göstermesidir. Aynı şekilde, yeni teknik ve ilaçların gelişmesi ile birlikte, deri hastalıklarının tedavisi için yapılan harcamalarda büyük bir artış olmasıdır. Bu harcamaların çoğu, doktor tarafından yazılan reçetelerden çok hastaların kendilerinin gidip raflardan aldıkları ilaçlarladır.

Deri kanserleri ve melanomlara özel bir yer vermek ve bunların tanısını hızlandırmaya çalışmak için her çaba gösterilmelidir.