sağlıklı beslenme

Anksiyete (Endişe) Diyetten Etkilenir mi?

05 Haziran 2017

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin alanı dışına çıkmaya devam edelim ve güncel sağlık uygulamaları içinde giderek önemi daha iyi anlaşılan diyet konusunda bir yazıyı paylaşalım.

Depresyon konusunda diyetin etkisi daha çok çalışılmış ve bilinen bir konu olmasına rağmen endişe konusunda diyetin yararları olabilir mi? Bu konuda New York’ta yapılan bir çalışmaya göre, günümüzde en çok rastlanan sorunlardan biri olan Anksiyete sorunlarında çok şaşırtıcı bir duruma rastlanmış. Batı tarzı veya modern beslenme yöntemlerini uygulayanlarda, anksiyete %25-29 oranında daha çok görülmüş. Choline isimli B vitamin benzeri bir maddenin beslenme sırasında yetersiz alınması da endişeyi arttırmış.

Kefir, yoğurt ve probiyotikli gıdaların da anksiyete üzerinde yararlı etkileri olmuş. Bağırsakta fermente olan gıdalar, beyin dolaşımı üzerine yararları ile anksiyeteyi azaltmaktadır. İyi olarak adlandırılına bakterilerin anksiyete üzerine katkıları küçümsenemez.

İlgili konu: Lipoliz Tedavisi ile Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Tıp öğrencilerinde yapılan bir çalışmada ise omega 3 kullanımının, öğrencilerde %20 oranında endişe azalmasına yardımcı olduğu görülmüştür.

Bir diğer önemi bulgu ise, glutenden fakir beslenmenin yararları üzerindedir. İskandinavya’da yapılan bir çalışmada %72 düzeyinde anksiyetesi olan bir grupta 1 yıllık glutensiz beslenme, endişe düzeyini %25’e indirmiştir.

Şeker hastalarında yapılan bir çalışma ise yüksek kan şekeri ile endişe arasında doğrudan bir ilişki ortaya koymuştur. Düzensiz beslenme, protein ve yağın yeterince alınmadığı durumlarda panik rahatsızlığına rastlanması da beslenmenin duygu durum bozukluklarında yerini bize net olarak hatırlatmaktadır.