ameliyattan-sonra-kilo-alma-gögus-ameliati

Kilolu Hastalar İçin Bariatrik Cerrahi Öneriyor muyum?

09 Temmuz 2017

Aşırı kilo sadece estetik bir sorun değil. Gündelik yaşam aktivitelerinden, şeker ve tansiyon gibi birçok hastalığa yol açması veya bu hastalıkların tedavisini güçleştirmesi ile önemli bir sağlık sorunu yaratıyor. Bu yüzden gerek diyet, gerek egzersiz ve gerekse ilaçlarla zayıflamaya ait çok sayıda program ve tedaviden söz edebiliriz. Bilindiği gibi, son yıllarda, bu programlara ek olarak bariatrik cerrahi adı verilen ve midenin bir şekilde küçültülmesi, daraltılması ile zayıflamayı sağlayan cerrahi uygulamalar gündeme geldi ve giderek yaygınlaştı.

Bariatrik cerrahi, müthiş bir şekilde, belirgin kilo kaybı sağladı ve bu kilo kaybının korunması konusunda da başarılı oldu. Bu durumda her aşırı kilosu olan kişiye bariatrik cerrahi önermeli miyiz?

İlgili konu: Ani Kilo Veren Kişilerde Estetik Ameliyatla Sarkıklık Gidermek

Bariatrik cerrahi tüm ilerlemelere karşın sorunsuz bir cerrahi değil. Kaçaklara yol açması ihtimali küçük de olsa var. Ayrıca, mide ve bağırsak sisteminde yarattığı değişiklerin uzun dönemde etkileri tam bilinmiyor. Bu durumda, bariatrik cerrahiyi gerçekten önermemiz gereken durumlar, vücut kitle endeksinin %35 ve üstünde olduğu kişiler ve bunun yanı sıra tansiyon ve şeker gibi eşlik eden ve ayarlanması güç rahatsızlığı olanlar içindir.

Bu hastalarda bariatrik cerrahi, diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar net ve tatmin edici bir zayıflama sağlıyor ve bu yönüyle kişinin sağlığını olumlu etkiliyor.