gençler ve plastik cerrahi

Gençler ve Plastik Cerrahi

10 Eylül 2017

Son yapılan çalışmalar, plastik cerrahi işlemleri yaptıranların giderek daha çok gençlerden oluştuğunu değil, ayrıca 20 yaşın altındakiler arasında da plastik cerrahi uygulamalarının arttığını gösterdi.

Peki bu yaş gurubunda hangi işlemler artıyor? Ne zaman ameliyat olmalarına izin vermeliyiz? Buna cevap vermek çok kolay değil.

İstatistiklere bakıldığında, estetik işlemlerin 20 yaş altında giderek arttığını görmemize rağmen, endişelenecek bir durum yok. Genellikle istedikleri işlemler, mikrodermabrazyon, kimyasal peeling, laser uygulamaları gibi daha çok akne izlerine yönelik uygulamalar. Buna karşın, özellikle moda ikonları ve sosyal medya fenomenleri yoluyla gençleri dolgu ve botox uygulamalarına erken yönlendiren durumlara direnmek gerekiyor. Fiziksel ve psikolojik açıdan birçok değişimin olduğu bu dönemde bu uygulamaları ertelemek daha doğru.

İlgili konu: Estetikli Ünlüler Gibi Olmaya Çalışmayın

Bu uygulamaların önlem yerine geçtiği ve yaşlanmayı geçiktirdiği gibi görüşleri çok dikkate almamak gerekiyor.

Estetik ameliyatlara gelince, bunlar gerektiği zaman kullanılan yöntemler olmalı, gerçek bir sorunu gidermek içim yararlanılmalı. 18 yaşından önce meme protezi ameliyatlarını uygulamamak gerekiyor. Bazen meme çok iri ise, bu durum gerçekten yaşamı zorlaştırabiliyor ve meme küçültme ameliyatı gerekebiliyor. Ancak, bu hastalarda, memede kalacak izleri ayrıntıları ile anlatmak gerekiyor.

Genç erkeklerde görülen jinekomasti, özgüveni zorlayan bir sorun ve estetik cerrahinin uygulanması ile çözülebilecek bir durum. İlerleyen tekniklerle, örneğin ultrasonic liposuction ile çözümü mümkün.

Genç yaşlarda önerilebilecek bir diğer uygulama ise, otoplasti denilen kepçe kulak düzeltilmesi işlemi. Çok iyi incelenerek yapılması gereken bir ameliyat ise burun ameliyatları. Gençlerin görünümü ve özgüvenlerine önemli katkı sağlayabiliyor.