bariatrik cerrahi

Bariatrik Cerrahi Hayat Kurtarıyor!

02 Kasım 2018

İleri derecede şişman kişilerin mide küçültme ameliyatı başta olmak üzere, zayıflamalarını sağlamak için yapılan ameliyatlara genel olarak bariatrik cerrahi adı verilmektedir. Giderek artan bir sayıda yapılan bu ameliyatların sayısı, geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde 200.000’i aşmıştır.

Son çalışmalar, bariatrik ameliyatların kalp krizi, inme, felç gibi damar hastalıklarını azalttığına dair değerli sonuçlar ortaya koymuştur. Özellikle şeker hastalarında, göz damarları ve sinirleri etkileyen küçük damar hastalıklarına faydası bilinmekle birlikte, kalp ve beyini etkileyen büyük damarlarla ilgili bu bulgular ölüm riskini azaltması açısından çok önemlidir.

İlgili konu: Kilolu Hastalar İçin Bariatrik Cerrahi Öneriyor muyum?

Bariatrik cerrahi bunu sadece kan şekerini düşürerek ve kontrolünü kolaylaştırarak sağlamamaktadır. Kilo verilmesini kolaylaştırarak, tansiyon kontrolü ve kolestrol değerlerini de düzenlemektedir. Uyku apnesi üstünde de faydaları vardır.

Bu konudaki istatistiki sonuçlar, kalp krizini %50, buna bağlı ölüm oranını ise %60’tan fazla azalttığını ortaya koymuştur. Çalışmalar, vücut kitle indeksi 35 üstü ve diabetik olan bariatrik cerrahi yaptırmış ve yaptırmamış kişileri kıyasladığı için çok kıymetli olarak değerlendirilebilir.