yurt disi estetik komplikasyonları

Yurt Dışında Yapılan Estetik Cerrahi Ameliyatlarının Komplikasyonları

17 Eylül 2019

İngiltere’de yapılan bir çalışma, yurt dışına giden İngilizlerin bu kararlarının arkasındaki motivasyonu ve bu kişilerin karşılaştığı komplikasyonları değerlendirdi.

2013-2017 yılları arasında önemli bir merkeze başvuran hastaları inceleyen araştırmada, çıkan sonuçlar incelendiğinde maliyetlerin daha düşük olması en önemli motivasyon olarak saptandı. Yurtdışında ameliyat olmak için önemli başka bir motivasyon ise daha önce işlem yaptıranların tavsiyesi olarak kaydedildi.

En sık komplikasyon; karın germe ameliyatlarını takiben görüldü, bunu kalça büyütme ameliyatları izledi. Komplikasyon sayısına göre dağılım bu şekildeyken komplikasyonların ciddiyetine göre sıralama yapıldığında, kalça büyütme ameliyatlarında ciddi komplikasyon görülme oranı daha yüksekti.

İlgili konu: Estetik Ameliyat Olmak Pahalı mı?

Komplikasyonların tedavisinin yarattığı maliyetler, komplikasyonların ciddiyetine göre çok farklı değişiklikler gösterdi. Küçük sayılabilecek komplikasyonlarda bu rakam 3.000 pound civarındayken ciddi ve büyük komplikasyonlarda 40.000 pounda kadar ulaştı.

Bu çalışmayı yapan gurup, sağlık turizmi ile ilgili düzenlemelerin , uluslararası arenada daha yoğun bir şekilde yapılması gereğine vurgu yaptı. En ciddi komplikasyonların kalça büyütme işleminde görülmesi, bizi bu konuda düşünmeye sevkediyor. Türkiye’de de giderek artan sıklıkta uygulanan kalça büyütme ameliyatları, günümüzde dünya çapında üzerinde dikkatle çalışılan bir ameliyat haline geldi. Özellikle, yağ verme tekniği ile yapılan kalça büyütme işlemlerinde, kas içine derin enjeksiyonların yapılmaması konusunda bir fikir birliğinden söz edebiliriz. Bu ayrıntıya dikkat edildiğinde komplikasyon oranlarının daha az olduğunu biliyoruz.

Bu çalışma sağlık turizminde giderek yıldızı parlayan Türkiye’nin, uzun vadeli bir başarı sağlayabilmesi için uluslararası regülasyonlara dikkat etmesi ve kendi denetim mekanizmalarını oluşturması açısından da uyarıcı olmuştur.