karin-germe-ameliyati-sonrasi-dogum

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Doğum Yapılabilir mi?

26 Ekim 2013

Estetik, Plastik Cerrahi alanında, hakkında en karmaşık, eksik ve yanlış bilgi olan alanlardan birisi “Karın Germe Ameliyatları”dır.

Bu konuda görüşmeye gelenlerden en çok duyduklarımız; çok ağrılı ve zahmetli olduğu, iyileşme sürecinin uzun olduğu ve bu işlemden sonra doğum yapılamayacağıdır.

Karın germe ameliyatları hakkında dile getirilen ağrılı ve zahmetli olması veya çok uzun bir iyileşme süreci gerektirmesi gibi görüşlerin abartılı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer estetik işlemlere kıyasla, daha uzun bir nekahat dönemi gerektirdiği, hastane kalışının bazen 2-3 günü bulabileceği, gündelik hayata dönmenin diğer ameliyatlardan biraz daha uzun bir zaman gerektirdiğini söylemek yanlış olmaz. Ancak, bu ameliyat doğru biçimde ve uygun aday seçimiyle gerçekleşirse, sanılanın aksine çok zahmetli bir ameliyat sayılmaz.

Bu konuda asıl yanlış bilgi ise, karın germe ameliyatından sonra doğum konusundadır. Bu ameliyat hiçbir şekilde, anatomik olarak hamilelik sürecini engelleyemez. Kişi rahatlıkla hamile kalabilir, karın duvarı hamileliğe adapte olur ve genişler.

Ancak karın germe ameliyatlarından sonra özellikle erken dönemde hamilelik önerilmez. Çünkü gebelikte alınacak kilolar ve karın duvarındaki değişiklikler ameliyatta elde edilen avantajların kaybına yol açar. Karın duvarı gevşeyebilir, alınan kilolar elde edilen sonucu olumsuz etkiler.

Bu konuda, kanımca en doğru yaklaşım, karın germe işleminin ancak yakında planlı bir doğum düşüncesi yoksa gerçekleştirilmesi, bir doğum planlanıyorsa işlemin doğum sonrasına bırakılmasıdır. Ancak, karın germe ameliyatından sonra, özellikle birkaç yıl geçmişse ve kişi daha önce gündeminde yokken bir doğum arzu ederse bunun önünde hiçbir engel olmadığını bilmelidir. Hamilelik ve doğum sonrasında kilo kontrolüne dikkat etmek ve karın egzersizleri yapmak hamileliğin karın duvarına verebileceği olumsuz etkileri azaltır.

Hamilelikte aşırı kilo alınır ve karın duvarı gevşer, deri sarkarsa, belirli bir sure geçtikten sonra karın için ikinci bir girişim planlanabilir.