silikon protez hastaligi

Silikon Protez Hastalığı: Gerçek mi Hayal mi?

24 Eylül 2019

Son zamanlarda, silikon meme protezi olan bazı hastaların romatizma benzeri şikayetlerle doktora başvurdukları ve otoimmnun hastalıklarla silikonun bir bağlantısı olabileceği üzerine basında yer alan haberler üzerine, Amerikan Plastik Cerrahi Derneği ayrıntılı bir çalışma başlattı.

Bu çalışma, silikon meme protezlerinin güvenli olduğuna dair çok ciddi düzeyde bilgi olduğunu ortaya koydu. Protezlerin korunması veya çıkarılması tümüyle hastanın kendi tasarrufunda olmakla birlikte eğer çıkarılması isteniyorsa, bu işlemin yetkin bir plastik cerrah tarafından yapılmasının önemi vurgulandı.

İlgili konu: Meme Protezleri Arasındaki Farklar, Hangisi Daha İyi?

Günümüzde, hasta emniyeti, hasta farkındalığı ve hasta eğitimi üzerine çalışmalar yoğunlaşmış ve kanser taramaları ile otoimmnun rahatsızlıklarla ilgili araştırmalar desteklenmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, silikon protez hastalığı olarak tarif edilebilecek bir sendromu kanıtlayacak bir araştırma ve bilgi saptanmamıştır. Amerika’da yılda 300.000 estetik amaçlı, 100.000 de onarım amacıyla meme protezi kullanılmaktadır.

Silikon protezler ilk defa 1962 yılında FDA tarafından onaylanmıştır. O günden bugüne, silikon protezler kadar ayrıntılı incelenmiş ve güvenliği test edilmiş ürün azdır. Protez kılıfı ve jel yapısı yıllar içinde değişse bile protezlerin, ana komponentleri aynı kalmıştır.

Bu konuda, yeni bilgiler ortaya çıktıkça mutlaka paylaşılacaktır. Ancak, günümüzde, kanıta dayalı bilgilerle bir Silikon Protez Hastalığından söz etmek zordur.