kimler-burun-ameliyati-olmali

Kimler Burun Ameliyatı Olmalı?

09 Kasım 2013

Burun ameliyatı Türkiye’de en çok yapılan ameliyatlardan biri. Genellikle sonuçları çok başarılı olmakla birlikte, zaman zaman sorunlarla karşılaşılabiliyor. Öncelikle, belirtmek gerekir ki; burun, estetik açıdan olduğu kadar fonksiyon-solunum açısından çok önemli bir organ. Aynı zamanda, burnu benzersiz kılan bir özelliği de koku alma duyusu.

Burun ameliyatı öncesi, hastanın şikayeti olsa da olmasa da, solunum ve fonksiyonları açısından muayene edilmesi şart. Endoskopik muayene mutlaka gerçekleştirilmeli. Gerekirse, sinus tomografisi de eklenmeli.

Burun ameliyatı olmak isteyen kişi, öncelikle beklentilerini çok iyi anlamalı ve hekimine anlatabilmeli. Bu beklentilerin gerçekçi sınırlarda kalmasını sağlamak ve nelerin yapılıp yapılamayacağını anlatmak da doktorun görevi. Unutmamak gerekir ki, burun canlı, soğukta, sıcakta değişen, zaman ve yer çekimi etkisine maruz kalan, 3 boyutlu bir yapı. Bir kil, çamur değil. Bu ameliyatın bir sanat eseriymiş gibi planlanıp yapılabileceğine ve yapılanın da aynı şekilde kalacağını iddia edenlere itibar etmeyin.

Burun ameliyatında, bazı işlemler yumuşak doku ve kıkırdaklarda zaman içinde oluşabilecek değişiklikler öngörülerek planlanır ve yapılır. Zaman ve yerçekiminin yaratacağı olumsuz etkilere karşı koyacak direnç noktaları oluşturulur. Heykel ve sanatta ise kullanılan malzeme ve tekniklerin özellikleri nedeniyle yaptığınız şey neredeyse sonsuza kadar aynı şekilde kalacaktır. Bu nedenle, sanatsal yönleri olmakla birlikte, burun ameliyatlarında bilim çok daha ağırlıklıdır. Zaten böyle olmasa, burun ameliyatlarını plastik cerrahlar değil, heykeltraşlar yaparlardı.