karın germe ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasty) Kaç Yaşında Yapılabilir?

14 Aralık 2013

Estetik cerrahi uygulamalarının bir kısmında yaş sınırlaması olmakla birlikte bazı ameliyatlar için kişinin durumu yaşından daha önemlidir.

Karın germe (abdominoplasty) genellikle doğum sonrası kadınlarda karın bölgesinde görülen sarkma, yağlanma ve kas ayrışması gibi sorunların giderilmesi için kullanılan bir vücut estetiği ameliyatıdır. Genellikle bu sorunlar, çoklu doğumlar veya doğum sırasında aşırı kilo alınmasına bağlıdır. Kişi kilo vermesine ragmen doğum ve kilo alıp vermenin yarattığı deformitelerden kurtulmak ister ve plastik cerraha başvurur.

Son yıllarda, toplumda obezite probleminin artmış olması, doğum yapmamış genç kadınlar ve hatta erkeklerde bile kilo vermeyi takiben karın bölgesinde sarkma ve deformitelere yol açmakta ve spor, diyet çabalarına rağmen bu deformiteler düzelmemektedir. Bu durumda olan kişilere de, iyi bir analiz yapıldıktan sonra ve başka bir çözüm yolu bulunamıyorsa karın germe (Abdominoplasti) önerilir.

Karın germe (abdominoplasty) sıklıkla doğum sonrası kadınlarda uygulanan, doğuma bağlı deformiteleri büyük oranda düzelten, ancak kasık bölgesinde iz bırakan bir ameliyattır. Ayrıca, son yıllarda, obezite tedavileri ile aşırı kilo veren 18 yaşını aşmış kişilerde, karın bölgesinde kişinin yaşamını zorlaştıracak ve görüntüsünü bozacak oranda deri fazlalığı varsa tek tedavi seçeneği olarak uygulanmaktadır.