botoks-tekrar-ne-zaman

Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürer, Tekrar Ne Zaman Yapılmalı?

22 Aralık 2013

Botox tedavisi etkisi göz kenarı, alın ve kaş ortasında yaklaşık 6 ay sürer. Bu süre bazı kişilerde daha uzun, bazılarında ise daha kısa olabilir. Botoxun etkisinin süresini belirleyen şeyler tam olarak bilinmemektedir. İlacın etkinliğinin bazı enzimler ve kullanılan vitaminlerle daha kısa olacağına dair bilgiler olmakla birlikte bu konuda kesinlik yoktur.

Botox uygulamasından sonra ilk aylarda çok belirgin olan etkinlik giderek azalmaya başladığında, başlangıçtaki etkinin devam etmesini isteyen kişiler yakın aralıklarla (3-4 ayda 1) botox için başvurabilirler. Bu kişilere, daha kısa aralıklarla daha küçük dozlarda botox uygulayarak, sürekli estetik güzellik sağlanabilir.

Çok kısa aralıklarla (birkaç hafta veya ay) botox yapılması ise zaman zaman ilaca karşı bir bağışıklık oluşmasına yol açabilir. Bu durumda, uzun bir ara vermek çözüm olabilir. Ya da, farklı botulinum toksinleri tercih edilebilir.

Botulinum toksini giderek dudak çizgileri, boyun ve yanak çizgileri gibi farklı farklı alanlarda da kullanılmaktadır ve buralarda etki süresi ve tekrar zamanları alın çevresinde olduğu gibidir.

Terleme amaçlı botox kullanımında hem kullanılan botox dozu daha fazla, hem de etki süresi yaklaşık 1 yıldır. Etki daha kısa süreli oluyorsa, ilacı ve tekniği gözden geçirmek gerekir.