burun-ameliyati-iyilesme-suresi

Burun Estetiği Olan Kişiler Ne Kadar Sürede İyileşir?

02 Ocak 2014

Burun estetiğinde teknik ilerlemeler ve özellikle daha rafine işlemlerin kullanılması iyileşme sürecini hızlandırmıştır. Özellikle, erken dönemde, şişlik ve morluk gibi beklenen durumların şiddeti azalmış ve günlük hayata dönüş kolaylaşmıştır.

Daha önceleri kalıp alındıktan sonra, ikinci hafta boyunca burun bantlanırken, pratik bir değeri olmadığı için bu uygulamaya artık gerek görmemekteyim. Hasta konforunu arttıran bir diğer özellik ise, burun içine tampon kullanılmamasıdır. Burun içi örtüsünün ameliyat sonunda dikilebilmesi baskıya gereksinimi büyük oranda azaltmıştır.

Burun estetiği sonrası iyileşme 2 ana başlıkta ele alınmalıdır. İlki, günlük yaşama dönüş ve kısıtlamaların ortadan kalkması, diğeri ise burnun son şeklini alması için geçecek süreçtir.

Gündelik hayata dönüş için genel bilgiler; estetik ameliyattan sonraki ilk 2 gün mutlak ev istirahati, ilk haftayı daha dikkatli geçirmek, kalıp alındıktan sonra (ameliyattan sonra 7. gün) travmalardan uzak ve aşırı sıcak banyo, hamam, sauna, solarium ve buhar banyosundan uzak geçirilecek bir 6 haftalık süreç gerekir. İlk 6 hafta içinde ağır gözlükler kullanılmamalıdır.

İkinci aşamada, burunun şeklinin oturması beklenir. Kalıp alınır alınmaz bile, burnun şekli ile ilgili bir fikir edinmek mümkün olmakla birlikte, ilk 2 ay kaba şişlikler azalır. Ancak özellikle burun ucunun detaylarının ortaya çıkması ve kıkırdak ayrıntılarının görünmesi uzun bir zamanı gerektirir. Burun derisinin kalınlığına ve yumuşak doku özelliklerine göre burnun son şeklini almasının ameliyattan sonra 6 ay ila 1 yıl arasında olacağını söylemek yanlış olmaz.