akne-tedavisi

Akne Çukurları İçin Estetik Tedavi

02 Şubat 2014

Akne, ergenlik döneminde vücuttaki yağ bezlerinde hormonların da etkisi ile aşırı aktivite ve bazı mikroorganizmaların yol açtığı bir enfeksiyonla karakterize olan, iyi tedavi edilmezse izlere yol açan bir sorundur.

Yerleşmiş akne izlerinin giderilmesi ya da azaltılması için estetik cerrahi alanında birçok uygulama bulunmaktadır. Bunların bir kısmı deriyi aşındırma yöntemleri, bir kısmı ise oluşan çukurlukların dolgularla yükseltilmesidir.

Deri yüzeyinin aşındırılması için fraksiyone lazer, dermabrazyon ve derin peelingler kullanılabilir. Önceki yıllarda, dermabrazyon olarak adlandırılan bir motor yardımı ile derinin zımparalanması, lazer teknolojisindeki yeniliklere yerini bırakmıştır. Lazer uygulamalarında deri, istenilen derinlikte ve aralıkta aşındırılabilmekte, bu işlem kanamasız olarak yapılabilmektedir. İyileşme süresi de lazer kullanıldığı zaman daha hızlıdır.

Derin akne çukurları varsa bunların Hyluronik asit ile doldurulması bir ofis işlemi olarak kullanılabilir. Yaygın bir alanda, akne çukurlukları dışında deri altındaki yağ dokusunda da volüm kaybı olmuşsa, vücuttan alınan yağ dokusunun enjeksiyonu tercih edilebilir.

Akne izlerinin tedavisinde, en iyi sonucu elde etmek için sözü edilen uygulamaların bir arada kullanımı gerekebilir. Bu konudaki en sağlıklı karar muayene sonucu belirlenir.