cene-estetigi

Çene Eklem Bozukluğu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

02 Şubat 2014

Çene eklemi çok ince yapılardan oluşan, hassas bir dengeye sahip özel bir eklemdir. Bu eklemin travma, diş kapanımındaki bozukluklar, gelişimsel bazı sorunlar nedeniyle yapısı veya fonksiyonlarında sorunlar olabilir. Anatomi bozulacak olursa ağrı, hareket sırasında doğal olmayan sesler, çiğneme, ısırma zorlukları ortaya çıkabilir.

Yüz estetiği konularından biri olan çene estetiği öncesinde ilk yapılması gereken, şikayetlerin ayrıntıları ile dinlenmesi ve iyi bir muayenedir. Diş kapanımında bir sorun olup olmadığı incelenir. Ağız açıp kapama sırasında eklem muayene edilir, bir hareket kısıtlaması olup olmadığına bakılır.

Çene eklemini daha ayrıntılı değerlendirmek için radyolojik incelemeler ve özellikle MR’ın çok faydası vardır. Eklem açıklığı, yapılarda bir anomali olup olmadığı bu incelemeler ile ortaya çıkarılır.

Sorunların tedavisinde, ilaç, fizik tedavi, ısırma plaklarının kullanılması gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden bir sonuç alınamazsa, sorunun niteliğine göre artroskopi denilen kapalı ve kamera yardımlı uygulamalardan açık cerrahi tedavilerine kadar farklı işlemler uygulanabilir.