ben-aldirma-yuz-estetigi

Lazerle Ben Aldırma ve Estetik Tedavi

02 Şubat 2014

Vücudumuzda bulunan benlerin büyük bölümü zararsız benlerdir. Çoğu zaman, uzun zamandır mevcut şekli ve büyüklüğü değişikliğe uğramamış benler sadece görüntüleri nedeniyle sıkıntı yaratır ve yüz estetiği ile cilt bakımı kapsamında estetik cerrahi ile alınmaları istenir. Eğer bu benlerin selim olduğundan emin olunabilirse lazer enerjisi kullanarak bu benlerin yakılması, buharlaştırılması sağlanabilir.

Ancak giderek büyüyen, rengi koyulaşan, şekli değişen, kanayan, kabuk tutan benlerin tıbbi nedenlerle de alınması gerekir. Giderek büyüyen lezyonların lazer yöntemiyle buharlaştırılması doğru değildir. Bunların doğrudan cerrahi yöntemle çıkarılması ve bütünlüğü bozulmadan patolojik incelemeye yollanması uygundur. Bu sayede mikroskop altında incelenmeleri mümkün olabilir ve tam tanı konulabilir.

Selim lezyonların lazerle yok edilmesi derinin yüzeyindeki küçük lezyonlar için çok pratik bir uygulamadır. İşlem pratik, bırakacağı iz ise minimaldir. Büyük ve derinin içlerine uzanan lezyonlar ise lazerle buharlaştırılsalar bile iz bırakabilirler.

Bir ben alındığında az veya çok iz kalır. İzin büyüklüğü ve belirginliğini sağlayan sadece lazerle işlem yapılıp yapılmaması değil, aynı zamanda lezyonun büyüklüğü, derinliği, lezyonun bulunduğu bölge gibi faktörlerdir.