meme-kucultme-ameliyati-yara-izi

Meme Küçültme Ameliyatında Yara İzi Ne Zaman Geçer?

30 Nisan 2014

Meme küçültme ameliyatı, meme dokusunun ve aynı zamanda az veya çok meme derisinin de bir miktar çıkarılarak, memeye yeni ve daha küçük bir form verilmesi ameliyatıdır.

Meme ameliyatında, kullanılan tekniğe bağlı olarak, meme başının çevresi, meme başından meme altına doğru bir dikey çizgi şeklinde ve/veya meme altı kıvrımında yer alan bir dikiş hattı ve buna bağlı yara izi kalabilir. Kullanılacak teknik meme cerrahının seçimine bağlı olduğu kadar, memenin büyüklüğü, deri yapısı ve kalitesi ve istenilen küçültme miktarı gibi çeşitli faktörlere de bağlıdır.

Genellikle iri ve sarkık memelerde yara izi daha geniş bir alandadır, daha küçük memelerde daha sınırlı tutulabilir. İzin boyu ne olursa olsun, genellikle ilk aylarda iz daha kırmızı ve daha dikkati çeken özelliklerdedir. 3-4 ay sonra renkte açılma, varsa kabarıklığında azalma ve hassasiyetinde düzelme beklenir. Genellikle ameliyattan sonra, son hali olmasa da 1. yılda olabilecek iyi bir noktaya gelmiş, rengi açılmış ve kabarıklığı düzelmiştir. 1. yıldan sonra, yara izinde yavaş da olsa iyileşme süreci devam eder.

Kişinin açık tenli oluşu iz açısından avantajlı iken, koyu ten bir dezavantajdır. Meme küçültme ameliyatı olacak kişilerin, meme üzerinde az veya çok bir iz kalacağını bilmeleri ve bunun kaçınılmaz olduğunu kabul etmeleri gerekir. İzler, dekolte bölgesi dışındaki alanlara yerleştirmeye çalışılır ve memenin izin verdiği ölçüde kısa tutulur.