kepce-kulak-ameliyati-sargi-ne-zaman

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Sargı Ne Zaman Çıkarılır?

01 Mayıs 2014

Kepçe kulak ameliyatı çoğu zaman 6 yaş ve sonrasındaki çocukluk döneminde yapılır. Bu dönemde, estetik ameliyat olmaya fırsat bulamamış, ilerleyen yıllarda bu konuda adım atan kişiler de vardır.

Hangi yaşta olursa olsun, kepçe kulak ameliyatında kullanılan tekniklerde, kulağın şeklini belirleyen kıkırdak yapı birbirinden farklı uygulamalar ile biçimlendirilir. Ameliyat bittiği zaman yapılan sargının iki temel amacı vardır.

İlki, hafif bir baskılı sargı ile ameliyat bölgesinin aşırı şişmesini engellemek ve böylece iyileşme sürecini hızlandırmak ve hasta konforunu sağlamaktır. İkincisi ise, kişinin ve çevresinin, bu ameliyat konusuna dikkatini çekerek travma veya benzeri zarar verebilecek bir hareketten kaçınmalarını sağlamaktır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası sargı genellikle her iki kulağı kavrayacak şekilde başı sarar ve 4-5 gün sonra açılır. Bu arada ödem gerilemiş ve kişi başında bir sargı olmadan da rahatlayacak hale gelmiş olabilir. Bazı estetik cerrahlar, ameliyat sonrası hiçbir sargı uygulamasalar da bu yaygın bir uygulama değildir.