goz-kapagi-dusuklugu-estetik-ameliyat

Göz Kapağı Düşüklüğü İçin Estetik Tedavi

07 Haziran 2014

Göz kapağının düşüklüğü genellikle yaş ilerledikçe karşımıza çıkan bir sorun olmakla birlikte bazen çok küçük yaşlarda da görülebilir ve göz kapağı estetiğini gerektirebilir.

Göz kapağını kaldıran kasın, doğumsal nedenlerle ya da kas zaafiyeti ve travmalar ile zayıflaması çok küçük yaşlarda bile uykulu ve yorgun bir bakış yaratır. Bu sorunun düzeltilmesi, göz kapağını kaldıran kasın yeniden ayarlanması ile mümkündür.

Yaşla birlikte göz kapağındaki fazla derinin düşüklüğe yol açması bir yaşlanma sorunudur ve çözümü farklıdır. Kaşla göz kapağı arasındaki deri hesaplanır, fazla bölümü uzaklaştırılır, yumuşak dokuda varsa yağ ve kas dokusunda yeni düzenlemeler yapılır ve daha diri, dinlenmiş bir bakış sağlanabilir. Kaşlarda da bir düşüklük söz konusu ise işlem kaş estetiğini de içermelidir. Bu ayrım ameliyattan önce yapılması ve planlanmalıdır. Kaşlar dikkate alınmazsa, üst göz kapağında yapılan işlem yeterli olmayabilir.

Göz kapağı düşüklüğünün erken dönemlerinde, botox tedavisi geçici de olsa alternatif bir çözüm sunar. Bu yolla, kaşları biraz yükselterek üst göz kapağındaki yığılma azaltılabilir. Estetik ameliyatla girişimin daha ileri bir tarihte yapılmasına olanak sağlar.