gogus-buyutme-ameliyati-sonrasi-emzirme

Göğüs Büyütme Ameliyatı Emzirmeyi Engeller mi?

08 Haziran 2014

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında emzirmenin mümkün olup olmadığı sıkça sorulan sorulardan biridir. Meme estetiği çerçevesinde bu sorunun cevabını vermeden önce memenin yapısı ve süt verme fonksiyonu ile ilgili bazı bilgileri vermekte yarar var.

Meme dokusu içinde süt oluşumunu sağlayan guddeler vardır. Burada oluşan salgı süt kanalları boyunca ilerleyerek çocuğun emebileceği bir şekilde meme ucuna erişir. Meme büyütme ameliyatları sırasında kullanılan silikon protezler, anlatmaya çalıştığım meme dokusunun arkasına veya meme dokusunun arkasında yer alan kasın da arkasına yerleştirilir. Anatomik olarak silikon protezin meme dokusu içinde salgı oluşmasına engel olması söz konusu değildir.

İlgili konu: Meme Büyütmek İçin Ameliyatsız Dolgu Mümkün mü?

Bu durumda akla gelen soru, oluşan salgının meme ucuna erişimine protezin olumsuz bir etkisi var mıdır? Protezin yerleştirilme biçimine göre süt kanalları kısmen etkilenebilir. Meme dokusunun altından yapılan bir kesiyle yerleştirilen silikon protezin süt kanallarına hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Kesi meme ucundan yapılmışsa, kullanılan tekniğe bağlı olarak protezin yerleştirilmesi sırasında, meme dokusunun arkasına ulaşmak için yapılacak işlemde süt kanallarının bir kısmına zarar verilebilir. Yaklaşık %10-20 civarında süt kanallarının etkilenmesi aslında pratikte kişinin süt verme fonksiyonunu etkilemez. Ancak, gene de teorik olarak süt kanallarının etkilendiği söylenebilir.

Silikon içeriğin süte karışıp karışmadığı konusunda yapılan çalışmalar sınırlı olmakta birlikte, özellikle son yıllarda kullanılan daha yoğun silikon içerikli protezlerle, süte karışan ve emzirmeyi etkileyecek anlamlı bir silikon miktarından söz edilmemektedir.