ben-aldirmak-estetik-ameliyat

Ben Aldırma İçin Estetik Ameliyat

01 Temmuz 2014

Vücutta değişik yerleşimli benlerin görülmesi yaygın bir durumdur. Bazı kişilerde, genetik nedenlerle benler görülürken, bazen güneş, kimyasal iritanlar nedeniyle ya da yaşlanma sürecinde benlerin arttığına şahit oluruz.

Her benin cerrahi olarak alınması gerekmez. Tıbbi nedenlerle benlerin alınması bazı kriterlere bağlıdır. Büyüyen, renk değiştiren, sürekli travmaya uğrayan, bakıldığında renk açısından ve kenarları düzensiz, kanayan veya yara oluşturan benleri almak gerekir. Bunlar alındığında patolojiye yollanarak yapıları hakkında tam bir rapor elde edilir.

İlgili konu: Estetikle Yara İzi Geçirilebilir mi?

Tıbbi nedenlerle alınması gerekmeyen benlerin de bir kısmı, bulundukları yer itibariyle dikkati çeker ve alınmaları estetik nedenlerle istenebilir. Bu durumda da, benin alınması dikkati çekecek bir iz bırakmayacaksa işlem yapılabilir. Bu karar, benin bulunduğu yere, büyüklüğüne, kişinin deri özelliklerine ve daha önce varsa geçirdiği ameliyat izlerine bakarak karar verilir.

Vurgulamak isterim ki, cerrahi olarak derinin küçük veya büyük çıkarıldığı bir yerde mutlaka iz kalır. Önemli olan bu izin dikkati çekmeyecek özelliklerde olmasıdır. Rengi iyi, deri çizgilerine gizlenmiş bir iz pek dikkati çekmez. Buna karşın, uzun, yeri itibariyle deri çizgilerine uygun olmayan yerleşimli izler daha çok dikkati çeker.