kalca-buyutme-ameliyati

Kalça Büyütme Ameliyatı Yöntemleri

10 Ağustos 2014

Çok yakınlarda, Meksika’da bir kongreye davet edildim. Bu kongrede, en çok tartışılan konulardan biri vücut şekillendirme yöntemleri ve özellikle kalçaya dönük işlemlerdi. Latin Amerika’da kalça büyütme ve şekillendirme ameliyatlarının bir salgına dönüştüğünü söylemek yanlış olmaz.

Son yıllarda Brezilya kalçası, Jennifer Lopez kalçası gibi isimlerle bize başvuran hastalarımız oluyor. Güzel bir kalça ile ilgili uzun makaleler yazılabilir; ancak konuyu basitleştirmek açısından, genellikle yuvarlak, dolgun bir kalça, ince bir bel ile birlikte öne çıkıyor.

Akdeniz tipi kadında, üst bedene kıyasla geniş ama arkaya doğru çıkıklığı az kalçalar genellikle vücut oranlarını bozduğu için küçültülmeye çalışıldı. Yana doğru kalçanın genişliğinin azaltılması arzulanırken bunu arkaya doğru çıkıklığı destekleyerek yapmadıkça, kalça daha da yassılaştı. Bu estetik açıdan iyi bir sonuç sağlamamakta.

İlgili konu: Liposuction Ameliyatında Doktor Seçimi: Hangi Doktor?

Kalça şekillendirmede kabaca 3 yöntemden söz etmek mümkün.

İlki, vücudun başka alanlarından yağ alarak, kalçanın biçimini düzenlemekte bu yağların enjekte edilerek kullanılması. Derinin elastikiyetinin iyi olduğu durumlarda bu teknik oldukça etkili.

Yağ enjeksiyonunun yetmeyeceği, ileri düzeyde volüm gereken durumlarda kalçaya silikon uygulamalarını tercih ediyoruz. Bu yöntemde silikonun özellikle kasın arasına yerleştirilmesi, belli olmaması açısından önemli. Daha uzun ve iyileşme süresi zaman alan bir estetik ameliyat. Ancak doğru kullanımlarda sonucu çok başarılı.

Üçüncü teknik olarak, çok kilo veren kişilerde görülen, ileri derecede sarkıklık olan durumlarda kullanılabilecek germe-deri çıkarımı gerektiren ve yağ ya da silikon ile kombine edilen ameliyatlardan söz edebiliriz. Burada tek bir teknikten çok, hastanın durumuna göre farklı biçimlerde uygulanan kombinasyonlar var. Bel ve bacakların da birlikte şekillendirilmesi sırasında kullanılabilen bu teknikler ayrı bir yazı konusu.